İran Suriye konusunda Rusya ile hareket edecek

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan, ülkesinin, Suriye krizinin sona ermesi konusunda Rusya ile birlikte hazırladığı öneriyi yakın gelecekte uygulamaya geçirmeyi planlandıklarını söyledi.TAHRAN (AA) – İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye krizinin sona ermesine ilişkin ülkesinin Rusya ile birlikte hazırladığı öneriyi, yakın gelecekte uygulamaya geçirmeyi planlandıklarını açıkladı. İran Resmi Televizyonu muhabirinin Suriye’ye ilişkin yanıtlayan […]

Eklenme: 16 Eylül 2015 - 09:45 / Son Güncelleme: 16 Eylül 2015 - 9:45 / Editör: BIK

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan, ülkesinin, Suriye krizinin sona ermesi konusunda Rusya ile birlikte hazırladığı öneriyi yakın gelecekte uygulamaya geçirmeyi planlandıklarını söyledi.TAHRAN (AA) – İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye krizinin sona ermesine ilişkin ülkesinin Rusya ile birlikte hazırladığı öneriyi, yakın gelecekte uygulamaya geçirmeyi planlandıklarını açıkladı.

İran Resmi Televizyonu muhabirinin Suriye’ye ilişkin yanıtlayan Abdullahiyan’ın açıklamaları, İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer aldı.

Abdullahiyan açıklamasında, “Bu öneri tasarısı geçen ay Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Suriye ziyaretinde Beşar Esad’a sunuldu. Esad, İran’ın yapıcı önerisini memnuniyetle karşılarken konuya bazı katkılarda bulundu” ifadesini kullandı.

“Halkın rolü merkeze alınacak”

Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle hazırlanan önerinin asli konularında ittifak ettiklerini, ayrıntılarla ilgili bir araya geleceklerini belirten Abdullahiyan, “Halkın rolünün merkeze alınması, Suriye’de bir güç boşluğunun yaşanmasına müsaade edilmemesi, terörizmle mücadele, göç eden insanlara yardım ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye krizini çözme önerileri olarak sayılabilir” şeklinde konuştu.

Suriye’de ateşkesin sağlanması

Birleşmiş Milletler’in Suriye ile ilgili özel temsilcisiyle de bu konularda görüştüklerini belirten Abdullahiyan, İran ve Türkiye’nin girişimiyle Zebedani’de ateşkesin sağlanması gibi diğer bölgelerde de aynı uygulamanın hayata geçirilmesi konusundaki soruya, “Suriye’de ideal olan kesin bir ateşkese ulaşmak için bölgesel ateşkesleri sağlamaktır” şeklinde cevap verdi.

Abdullahiyan, Rusya’nın Irak ve Suriye’de “teröristlere” karşı savaşmasını olumlu ve yapıcı bir çaba olarak gördüklerini kaydetti.

Muhabir: Mustafa Melih Ahıshalı

AMT

i cheated on my boyfriend with a black guy i cheated on my boyfriend quotes i cheated on my boyfriend what do i do
women wanting to cheat my wife cheated on me now what do i do i cheated on my wife now what
i cheated on my boyfriend should i tell him scottdangelo.com help i cheated on my boyfriend
marriage affairs affair dating sites wife cheat
my husband cheated women who want to cheat affairs with married men
cheat women robertsuk.com cheat women
women looking to cheat cheat women my wife cheated on me now what
marriage affairs women cheat on their husbands will my husband cheat again