İran Türkler’i ayaklandı

Devlet televizyonunda, Azeri Türkçesiyle konuşan bir baba-oğula, resepsiyon görevlisinin kendilerinin ağzının koktuğu yönünde yanıt vermesi ve dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlediğine yönelik ima, Türkler’i öfkelendirdi.İSTANBUL (AA) – İran devlet televizyonunda geçen hafta yayınlanan bir programda, ülkedeki Türklerin aşağılandıkları gerekçesiyle protesto gösterileri düzenlenmesi İran’daki Azeri Türklerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi. Devlet televizyonunda yayınlanan “Fitile” adlı […]

Eklenme: 12 Kasım 2015 - 15:34 / Son Güncelleme: 12 Kasım 2015 - 15:34 / Editör: BIK

Devlet televizyonunda, Azeri Türkçesiyle konuşan bir baba-oğula, resepsiyon görevlisinin kendilerinin ağzının koktuğu yönünde yanıt vermesi ve dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlediğine yönelik ima, Türkler’i öfkelendirdi.İSTANBUL (AA) – İran devlet televizyonunda geçen hafta yayınlanan bir programda, ülkedeki Türklerin aşağılandıkları gerekçesiyle protesto gösterileri düzenlenmesi İran’daki Azeri Türklerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Devlet televizyonunda yayınlanan “Fitile” adlı çocuk programının geçen hafta yayınlanan bölümünde, otelin pis kokmasından şikayetçi olan ve Azeri Türkçesiyle konuşan bir baba-oğula, resepsiyon görevlisinin kendilerinin ağzının koktuğu yönünde yanıt vermesi ve baba-oğulun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlediğine yönelik ima, ülkedeki Türklerin tepkisini çekti. Olaya tepki, başta Tebriz olmak üzere Azeri Türk nüfusun yoğun olduğu yerlerde protesto gösterilerine dönüştü.

Tepkilerin artması üzerine İran Radyo Televizyon Genel Müdürü Muhammed Serefraz, yaptığı yazılı açıklamada, İran Azerilerinden özür diledi. Serefraz, söz konusu programın yayından kaldırıldığını ve bazı yöneticilerin görevden alındığını bildirdi.

Programın oyuncuları Muhammed Muslimi, Ali Furuten ve Hamid Guli de, tepkilerin ardından Azerileri küçük düşürmeyi amaçlamadıklarını zaten kendilerinin de Azeri Türkü olduklarını ifade ederek, Azeri toplumundan özür diledi.

Konuyu AA muhabirine değerlendiren uzmanlar, İranlı Azerilerin tepkisinin arka planında Azeri Türk toplumunun elde edemediği siyasi ve kültürel taleplerinin olduğu görüşünü paylaştılar.

Giresun Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı ve “İran’da Milliyetçilik” kitabının yazarı Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, İran’daki Türkleri herhangi bir ülkedeki bir azınlık olarak görmenin mümkün olmadığını belirterek, “Yaklaşık 1000 yıldır, bu coğrafyanın siyasi tarihindeki olayların şekillenmesinde Türklerin ciddi rolü bulunuyor” dedi.

Muhabir: Ahmet Dursun,Maryam Rastkar

AMT