”İran ve Türkiye ilişkileri zayıflatılmamalı”

İran’da Devletin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Rafsancani, Bazı sorumsuz kişilerin çabaları İran ve Türkiye ilişkilerini zayıflatmamalı” dedi.İSTANBUL (AA) – İran’da Devletin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, “Bir takım ellerin iki ülke arasındaki ilişkileri zayıflatma peşinde” olduğunu söyledi. İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile başkent […]

Eklenme: 20 Ağustos 2015 - 09:13 / Son Güncelleme: 20 Ağustos 2015 - 9:13 / Editör: BIK

İran’da Devletin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Rafsancani, Bazı sorumsuz kişilerin çabaları İran ve Türkiye ilişkilerini zayıflatmamalı” dedi.İSTANBUL (AA) – İran’da Devletin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, “Bir takım ellerin iki ülke arasındaki ilişkileri zayıflatma peşinde” olduğunu söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile başkent Tahran’da yaptığı görüşmede Rafsancani, bölgenin şartlarının oldukça hassas olduğuna işaret ederek, iki ülkenin büyükelçiliklerinin sorumluluğunun önemli olduğunu belirtti.

Rafsancani, bazı kesimlerin iki ülke arasındaki ilişkileri zayıflatma peşinde olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’deki terör saldırılarını endişe verici olarak niteledi.

Rafsancani, olaylara ilişkin bazı aşırılık yanlısı medya organlarının da yaptıkları yayınlarla kamuoyunu kışkırttığı uyarısında bulundu.

Filistin, Irak ve Suriye krizlerine işaret eden ve bu ülkelerdeki durumun üzüntü verici olduğunu söyleyen Rafsancani, “Eğer İran ve Türkiye koordinasyon içinde hareket ederse bütün bu ülkelerdeki krizlerde olumlu etkiler oluşturabilir” ifadesini kullandı.

Ayetullah Rafsancani, iki ülkenin ilişkilerini bozmaya yönelik komplolara karşı tarihi ve kadim ilişkilerin zarar görmemesi için Türk ve İranlı yetkililerin karşılıklı ciddi ziyaretlerde bulunmak suretiyle iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ve İran’ın bölgenin istikrarının sağlanması ve bu istikrarın devamı konusunda çok etkili iki ülke olduğunu ifade eden Rafsancani, iki ülke arasındaki iş birliği alanlarının da oldukça geniş olduğuna dikkati çekti.

“Ön yargıların diyalog yoluyla çözüleceğine inanıyoruz”

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Tekin ise Rafsancani’yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye ve İran’ın bölgedeki krizlerin yayılmasını önlemek için iş birliği yapmasının bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Tekin, “Bütün konularda farklı görüşlere sahip olmamız doğal ancak bölgesel meseleler hakkında ülkeler ve büyük güçler arasındaki istişare önemlidir. Aksi halde yabancı güçlerin bölgeye müdahalesine yol açarız” diye konuştu.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmaya değinen Tekin, Türkiye’nin anlaşmaya varılmasından dolayı oldukça memnun olduğunu kaydetti.

Tekin, nükleer anlaşmayla İran’ın bölgesel ve uluslararası meselelerde önemli rol oynayacağını ifade ederek, “Bölge ülkelerinin en önemli ihtiyacı bazı nedenlerden dolayı yitirilen karşılıklı güven. İran ve bazı bölge ülkeleri arasındaki karşılıklı ön yargıların diyalog yoluyla çözüleceğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İran medyasında Türkiye karşıtı kampanya

Büyükelçi Tekin, İran’daki bazı medya organlarının Türkiye karşıtı yayınlarına işaret ederek, aşırılık yanlısı marjinal gruplar tarafından terör örgütü DAEŞ’in desteklenmesinin Türkiye halkına mal edilemeyeceğini vurguladı.

Muhabir: Ahmet Dursun

AMT

should i cheat on my husband thebaileynews.com i told my husband i cheated on him
why does my husband cheat read i want my husband to cheat
i cheated on my boyfriend with a black guy open i cheated on my boyfriend what do i do
my girlfriend cheated on me with my best friend go cheat on my girlfriend
my girlfriend cheated on me should i take her back 2minapp.azurewebsites.net did my girlfriend cheat on me