İran’dan NASA’ya iş birliği çağrısı

İran Uzay Ajansı (ISA) Başkanı Muhsin Behrami, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile iş birliği yapmak istediklerini belirtti.

Eklenme: 4 Ekim 2016 - 17:10 / Son Güncelleme: 4 Ekim 2016 - 17:10 / Editör: BIK

İSTANBUL – İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars’ın haberine göre, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Behrami, nükleer anlaşma sonrasında ülkenin uzay çalışmalarında daha rahat hareket edebildiğini söyledi.

ISA’nın uzaya insan gönderme konusunda çalıştığını aktaran Behrami, bu konuda Rusya ile  görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Behrami, NASA ile de iş birliği yapmak istediklerini belirterek, “Bazı uzay ajanslarıyla yürütülen müzakerelerin yanı sıra NASA’yla da iş birliğine sahip olmayı umuyoruz. Çünkü NASA, Amerikan değil, uluslararası bir kurum.” dedi.

ABD, 1979’da 52 Amerikalı diplomatın 444 gün boyunca Tahran’daki elçiliğinde rehin alındığı kriz sonrasında, İran ile bütün diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Bu olayın ardından ABD İran’a ambargo uygulamaya başlamış, daha sonra ise İran’ın nükleer programı gerekçe gösterilerek ambargonun kapsamı genişletilmişti.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında 14 Temmuz 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın ardından ABD ve İran’ın ilişkilerinin de düzeleceği yorumları yapılmıştı ancak dini lider Ayetullah Ali Hamaney, ABD ile herhangi bir alanda iş birliği yapılmasını yasaklamıştı.

AA