İsrail’de 471 Filistinliye gözaltı

İsrail güvenlik güçleri mayıs ayında 89’u çocuk, 15’i kadın olmak üzere 471 Filistinliyi gözaltına aldı RAMALLAH – İsrail güvenlik güçlerinin mayıs ayında 471 Filistinliyi gözaltına aldığı ve Filistin ayaklanmasının başladığı Ekim 2015’ten beri gözaltına alınanların sayısının 5 bin 805’e yükseldiği belirtildi. Filistin Esirler Cemiyeti, El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Damir İnsan Hakları ve Esirleri Koruma Kurumu ile Esirler […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 14:00 / Son Güncelleme: 2 Haziran 2016 - 14:00 / Editör: Arzu CİHANGİR
Wisam Hashlamoun - Anadolu Ajansı
İsrail güvenlik güçleri mayıs ayında 89’u çocuk, 15’i kadın olmak üzere 471 Filistinliyi gözaltına aldı
RAMALLAH – İsrail güvenlik güçlerinin mayıs ayında 471 Filistinliyi gözaltına aldığı ve Filistin ayaklanmasının başladığı Ekim 2015’ten beri gözaltına alınanların sayısının 5 bin 805’e yükseldiği belirtildi.

Filistin Esirler Cemiyeti, El-Mizan İnsan Hakları Merkezi, Damir İnsan Hakları ve Esirleri Koruma Kurumu ile Esirler ve Serbest Bırakılanlar Komisyonu tarafından yayımlanan ortak açıklamada, İsrail’in Filistinlileri gözaltına alarak, sistematik, fiziksel insan hakları ihlallerini sürdürdüğü vurgulandı.

Mayıs ayında, 89’u çocuk, 15’i kadın olmak üzere 471 Filistinlinin gözaltına alındığı ifade edildi.

En çok gözaltına almanın Kudüs’te olduğu, bunu El Halil, Ramallah ve Beytüllahim’in takip ettiği belirtildi.

Filistin ayaklanmasının başladığı ekim ayından beri gözaltına alınan kişilerin 5 bin 805’e yükseldiği kaydedilirken bunların bir kısmının zaman içinde serbest bırakıldığına değinildi.

İsrail hapishanelerinde tutulan yaklaşık 7 bin Filistinliden 345’inin çocuk, 71’inin kadın olduğu bilgisi verildi. Bunlara ek olarak, 750 Filistinlinin herhangi bir suç isnat edilmeksizin, “idari tutuklu” sayılarak hapishanede tutulduğu aktarıldı.

Filistinli çocukların gözaltı ve sorgulama merkezlerinde, uzun süre hapishanede tutulma ve aile bireylerinin gözaltına alınmasıyla tehdit edildiği ve çeşitli işkencelere maruz kaldığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail askerlerinin doğrudan şiddet uygulayarak veya farklı şekillerde fiziksel işkence yaptığı belirtilirken, sivil toplum kuruluşları, insan hakları kurumları, siyasi partiler ve özgür vicdanlara İsrail’in uluslararası hukuk ihlallerini ortaya çıkarmak için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Ayrıca, Birleşmiş Milletler ve Filistin devleti kurumlarının da İsrail’in Filistinli tutuklulara yönelik işlediği insan hakları ihlallerini sonlandırması için derhal harekete geçmesi istendi.

Yahudi yerleşimciler, geçen yılın temmuz ayı sonunda Nablus’ta Filistinli Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olayda anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu. Olayın başlattığı gerginlik, İsrail’in Filistinlilere saldırıları ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınları nedeniyle ekim ayından itibaren giderek artmıştı.

Muhabirler: Qays Abu Samra, Ayşe Sümeyra Aydoğdu

AA