İstanbul Kitap Fuarı’nın 35 yılı

Kitapları, gazete ve dergi gibi süreli yayınları, yayın faaliyetinde bulunan sivil toplum kuruluşlarını tam 35 yıldır okurlarla, ilgililerle buluşturan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, rekor düzeyde ziyaretçiyi ağırlıyor.

Eklenme: 19 Kasım 2016 - 17:50 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:47 / Editör: Arzu CİHANGİR

Kitap Fuarları Danışma Kurulu tarafından, filozof-akademisyen Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın onur yazarı olarak belirlendi. Fuar süresince Kuçuradi’nin yaşamı ve eserleri üzerine, kendisinin de katılımıyla çeşitli paneller ve etkinlikler düzenlendi. Kuçuradi’nin yaşamına dair fotoğraflar da sergi alanında ziyaretçilerin ilgisine sunuldu.
İstanbul TÜYAP’ta bu yıl “Felsefe ve İnsan” temasıyla 12 Kasım’da başlayan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı çok sayıda yerli ve yabancı yazarın katılımıyla, 20 Kasım Pazar gününe dek çeşitli kültür etkinliklerine de ev sahipliği yapacak. Kitap Fuarı, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ARTİST 2016 ile eş zamanlı gerçekleştiriliyor.

İstanbul Kitap Fuarı’nın 35. yılı panellerinin açılış konuşmasını TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Bülent Ünal, TÜYAP Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hızlan yaptı. Geçen yıl 550 bin olan ziyaretçi sayısının bu yıl artış göstereceğini tahmin ettiklerini vurgulayan konuşmacılar, aynı zamanda bu fuarın eşsiz bir kültürel etkinlik olduğunun altını çizdiler.

Doğan Hızlan

Doğan Hızlan

Fahri Aral’ın yönetiminde gerçekleşen “İstanbul Kitap Fuarı’nın 35 Yılı ve TÜYAP’ın Türkiye’de Yayıncılığa Katkıları” konulu panelde yayın dünyasından isimler konuşmalarını gerçekleştirdiler. Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, Yordam Kitap’tan Hayri Erdoğan, Büyük Doğu Yayınları’ndan Emrah Kısakürek’in katıldığı panelde TÜYAP kitap fuarlarının 1982’den günümüze serüveni, yaşanan anılar ve fuarın daha iyiye gidebilmesi için yayıncı gözüyle bazı eleştiriler dile getirildi. Okur-yazar buluşmaları için bulunmaz bir fırsat olduğunun altını çizen Kısakürek, yaşadığı bir anıyı katılımcılarla paylaştı. Yıllar önce bir fuarda birkaç öğrencinin kendi aralarındaki konuşmayı nakletti.

“Öğrencilerden biri;

– Rıfat Ilgaz öldü mü, der. Tam sırada imza dolayısıyla orada bulunan Ilgaz da cevap verir;

– Hayır kızım, daha ölmedim.”

Hayri erdoğan (sol-1), Fahri Aral (sol-2), Emrah Kısakürek (sağ-2), Metin Celal (sağ-1)

Hayri Erdoğan (sol-1), Fahri Aral (sol-2), Emrah Kısakürek (sağ-2), Metin Celal (sağ-1)

Paneli izleyenler arasında bulunan TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Bülent Ünal’a yönelik olarak fuarın iyileştirilmesiyle ilgili bazı eleştiriler ve öneriler sunuldu. Fuar alanının her geçen gün büyütülmesinin, işi kültürel bir etkinlikten ticari bir etkinliğe doğru götürdüğüyle ilgili görüşlerini aktardılar.

İstanbul Kitap Fuarı’nın 35. Yılı Panelleri “Kent Fuarının Kentin Kültür Politikalarına Katkısı” konulu panelde İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Yusuf Batur konuşmacı olarak yer alırken, paneli Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nden  Prof. Dr. Asu Aksoy yönetti. Fuarların kente etkilerinin konuşulduğu panelde Batur, kırsaldan kente gerçekleşen göçlerin, kültürel değişimler doğurduğunu, yapılan kültürel çalışmaların da bu anlamda yön değiştirdiğini anlattı.


asu-aksoy

Özellikle öğrencilerin yoğun olarak katıldığı fuarda, stantlarda yazarların imza etkinlikleri renkli okur-yazar buluşmalarına sahne oldu.

Mahmut Erol Kılıç (sağ), Shems Friedlander (sol)

Mahmut Erol Kılıç (sağ), Shems Friedlander (sol)

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Haber: Arzu Cihangir

Fotoğraflar: Ufuk Küçükyılmaz