‘İstanbul’da Kut’ül Amare zaferi sayesinde duruyorsunuz’

Tarihçi-yazar Armağan, “Bugün İstanbul’da duruyorsanız, Bağdat’taki, Kut’ül Amare Zaferi nedeniyle duruyorsunuz. Oradaki komutanlarımızın, askerlerimizin fedakarlıkları sayesinde duruyoruz” dedi. Tarihçi-yazar Mustafa Armağan, “Bugün İstanbul’da duruyorsanız, Bağdat’taki,Kut’ül Amare Zaferi nedeniyle duruyorsunuz. Oradaki komutanlarımızın, askerlerimizin fedakarlıkları sayesinde duruyoruz” dedi. Gaziantep Kitap Fuarı nedeniyle kente gelen Armağan, Kut’ül Amare Zaferi hakkında düzenlenen söyleşide, okullarda öğretilen tarih kitaplarında Kut’ül Amare […]

Eklenme: 6 Mayıs 2016 - 10:34 / Son Güncelleme: 6 Mayıs 2016 - 10:57 / Editör: BIK

Tarihçi-yazar Armağan, “Bugün İstanbul’da duruyorsanız, Bağdat’taki, Kut’ül Amare Zaferi nedeniyle duruyorsunuz. Oradaki komutanlarımızın, askerlerimizin fedakarlıkları sayesinde duruyoruz” dedi.

Tarihçi-yazar Mustafa Armağan, “Bugün İstanbul’da duruyorsanız, Bağdat’taki,Kut’ül Amare Zaferi nedeniyle duruyorsunuz. Oradaki komutanlarımızın, askerlerimizin fedakarlıkları sayesinde duruyoruz” dedi.

Gaziantep Kitap Fuarı nedeniyle kente gelen Armağan, Kut’ül Amare Zaferi hakkında düzenlenen söyleşide, okullarda öğretilen tarih kitaplarında Kut’ül Amare Zaferi’nin sadece 6-7 kelimeyle anlatıldığını, bu zaferin önemsizmiş gibi gösterilmeye çalışıldığını söyledi.

Kut’ül Amare Zaferi’nin ikinci bir Çanakkale Zaferi olduğunu kaydeden Armağan, “Bugün İstanbul’da duruyorsanız, Bağdat’taki, Kut’ül Amare Zaferi nedeniyle duruyorsunuz. Oradaki komutanlarımızın, askerlerimizin fedakarlıkları sayesinde duruyoruz. Çünkü işgal güçleri biran önce ulaşmak istedikleri hedefe ulaşmak istediler. Çanakkale’yi geçmek istediler, olmadı. İkinci Çanakkale olan Basra Körfezinden gelip, Kut’ül Amare’yi ele geçirip, diğer İslam hilafet merkezi olan Bağdat’ı ele geçirdikten sonra Anadoluya geleceklerdi. Bazıları ‘Bağdat düşsün ne olacak’ diyorlar mesela. Bağdat düştükten sonra orada duracaklar mı? Durmayacaklar, Anadolu’ya gelecekler. Bazı insanlar tarih okuduğunu, okuttuğunu sanıyor” diye konuştu.

”Sadece silahlı bir zafer değil insanlık zaferi de kazandık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kut’ül Amare Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle yaptığı konuşmasına da değinen Armağan, “Konuşması, bana büyük bir umut aşıladı. Ben o salondaydım ve inanamadım. İnşallah bundan sonra geçmişimizin aynasına dönüp baktığımızda, kimiz diye sorduğumuzda cevabımız daha net olacaktır. Şunu çok iyi bilmemiz lazım, sadece silahlı bir zafer değil, bir insanlık zaferi de kazandık” dedi.

Haber: AA – Adsız Günebakan