İstanbullu, Antep fıstığını Amerikalı’dan pahalı yiyor

ABD’de fıstığın fiyatı 47, Antep’te 45, İstanbul’da 50 lira…

Eklenme: 28 Eylül 2016 - 09:44 / Son Güncelleme: 28 Eylül 2016 - 9:44 / Editör: Büşra Kılıç

Özer Karınca- Gaziantep Sabah Gazetesi- Amerika’da Kalifornia’da yetişen çerezlik fıstığın kilogramı  $15.5, yani 47 lira…  Tuzlanıp kavrulmuş Antep fıstığının en kalitelisi 40 liradan satılıyor. Ama İstanbullu aynı fıstığı 60 liradan yiyebiliyor.  Alınan bilgiye göre, bir Antep fıstığı ağacı ortalama 3 kilogram meyve veriyor. Oysa bu miktar Amerika’da tam 6 kat fazla. Her bir ağaçtan 18 kilo meyve alınabiliyor.

Verim beklenen düzeyde artırılamıyor

Antep fıstığının mevcut rekoltesinin ne kadar olduğu tartışıla dursun, ne yazık ki, fıstık ana vatanında her yerden daha pahalı. Üretimden tüketime kadar olan süreçte sulamadan toplamaya kadar bir türlü geleneksel yöntemlerin terk edilmemesi, fıstıkta verimin beklenen düzeyde artışını engelliyor.

Albenisi ve kalitesi yüksek

Ayrıca, ABD ve İran’da yetişen fıstık çerezlik fıstık olması nedeniyle daha iri ve albenili. Kabuklarından ayırma ve kavurma işlemindeki farklılık ve özen fıstığın kalitesine çok oumlu katkı sağlıyor. Verimin yüksek olması için gereken her şey yapılıyor. Aynı durum en büyük ikinci fıstık üreticisi olan İran için de söz konusu.

Rekabet şansı yok

Bize gelince, hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da durum leyla. Dünyanın en lezzetli fıstığını biz, bu bölge üretiyor diyoruz ama, ne yazık ki fiyat konusunda rekabet edemiyoruz. Zira Antep’te bir kilo fıstık 40 liraya, İstanbul’da 60 liraya satılıyor. Zaten görüntü ve ambalajından da anlayacağınız üzre, kalite ve albeni açısından da arada dağlar kadar fark var.