İstanbul’un sokaklarına ünlü isimler

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, büyük kısmı FETÖ terör örgütünü çağrıştıran isimler olmak üzere 91 sokak isminin değiştirilmesi teklifini oybirliğiyle kabul etti. Silahlı saldırı sonucu yaşamlarını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ve Hrant Dink’in adları Şişli’de bulunan sokaklara verildi.

Eklenme: 13 Ekim 2018 - 13:51 / Son Güncelleme: 13 Ekim 2018 - 13:51 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Mehmet Demirkaya’nın haberine göre; İBB’nin, terör örgütünü çağrıştıran sokak isimlerin değiştirilmesi için ilçe belediyelerinden istediği yeni sokak ismi teklifleri İBB Meclisi’nde görüşüldü. Değiştirilen sokak isimlerinin tamamına yakını “Zaman”, “Işık”, “Samanyolu”, “Dumanlı”, “Himmet” ve “Hizmet” gibi isimlerden oluşuyordu. İptal edilen sokak isimlerinin bir çoğuna şehitlerin isimleri verildi.

ÜNLÜLERİN İSİMLERİ SOKAKLARA VERİLDİ

Şişli’de bulunan iki sokağa 1993 yılında bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ile silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink’in adı verildi. Dink’in adı, hayatın kaybettiği yerin yaklaşık 200 metre yakınında bulunan Samanyolu sokağına verildi.

İstanbul’un çeşitli ilçelerine adları verilen ünlülerden bazıları şunlar:
Yaşar Kemal, Melih Cevdet Anday, Münir Özkul, Tuncel Kurtiz, Naim Süleymanoğlu. Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Münir Özkul’un adı hem Beyoğlu hem de Üsküdar’da iki ayrı sokağa verildi.

HABERTÜRK