”İstikrar için muhalifler söz birliği yapılmalı”

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Kraliyet Sarayı’nda kabul ettiği Suriyeli muhaliflere, ülkelerinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için “söz birliği” yapmaları gerektiğini söyledi.RİYAD – Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in, Kraliyet Sarayı’nda kabul ettiği Suriyeli muhaliflere, ülkelerinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için “söz birliği” yapmaları gerektiğini söylediği bildirildi. Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’nın haberine […]

Eklenme: 11 Aralık 2015 - 09:14 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:13 / Editör: BIK

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Kraliyet Sarayı’nda kabul ettiği Suriyeli muhaliflere, ülkelerinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için “söz birliği” yapmaları gerektiğini söyledi.RİYAD – Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in, Kraliyet Sarayı’nda kabul ettiği Suriyeli muhaliflere, ülkelerinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için “söz birliği” yapmaları gerektiğini söylediği bildirildi.

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün başkent Riyad’da yapılan toplantının ardından Suriyeli muhalifleri Kraliyet Sarayı’nda kabul etti.

Açıklamaya göre, Kral Selman buradaki konuşmasında ülkesinin, Suriye’nin geçmişte olduğu gibi huzura kavuşması için Suriyelileri “tek söz” üzerine toplamayı hedeflediğini söyledi. Kral Selman, “Sizin iyiliğinizi istiyoruz. Ülkenizde güvenlik ve istikrarı sağlamak için sizin söz birliği yapmanızı istiyoruz. Suriye ile ilişkilerimiz tarihidir ve Suriye bizim için çok değerlidir. Suriye’nin ve Suriyeli kardeşlerimizin direnmesi bizim için önemlidir” dedi.

Suriyeli muhalifler, iç savaşı diplomatik yollardan çözebilmek adına toplandıkları Riyad’da dün, rejimle müzakere için yüksek komisyon kurulması konusunda anlaşmıştı. Suriyeli muhalifler tarafından yayımlanan sonuç bildirgesinde, merkezi Riyad’da olacak komisyonun, geçiş sürecinin başlaması için rejimle müzakere edecek heyeti belirleyeceği kaydedilmişti.

Anadolu Ajansı , bik.gov.tr
Muhabir: Ali Semerci

AMT