İzmir’e Başbakanlık ofisi açacağız

Başbakan Davutoğlu, seçimden sonra İzmir’e bir Başbakanlık ofisi açıp, toplantıların bir kısmını İzmir’de yapacaklarını söyledi. İZMİR (AA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Halkapınar Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 5. Olağan İl Kongresi’nde, kenti “ufuk şehir” olarak nitelendirdi. Kentin her bir köşesinin yanı sıra Çakabey’e, Osmanlı leventlerine, ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’e, Çakıcı Mehmet Efe’ye, Kocatepe’den başlattığı yürüyüşü İzmir’de istiklalle […]

Eklenme: 31 Ocak 2015 - 16:03 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:18 / Editör: BIK

Başbakan Davutoğlu, seçimden sonra İzmir’e bir Başbakanlık ofisi açıp, toplantıların bir kısmını İzmir’de yapacaklarını söyledi.

İZMİR (AA) – AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Halkapınar Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 5. Olağan İl Kongresi’nde, kenti “ufuk şehir” olarak nitelendirdi.

Kentin her bir köşesinin yanı sıra Çakabey’e, Osmanlı leventlerine, ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’e, Çakıcı Mehmet Efe’ye, Kocatepe’den başlattığı yürüyüşü İzmir’de istiklalle noktalayan Gazi Mustafa Kemal ile ordularına ve şehit Başbakan Adnan Menderes’e selamlarını ileten Davutoğlu, kenti tarihin sembol şehirlerinde biri olarak nitelendirdi.

İzmir ile her zaman gurur duyduklarını ama bugün bir başka gurur duyduklarını ifade eden BaşbakanDavutoğlu, “İzmir bugün diyor ki İzmir hiç kimsenin kalesi değildir, İzmir milletimizin kalesidir, istiklalimizin kalesidir ve bugün istiklalimizin teminatı olan AK Parti’nin kalesidir” diye konuştu.

İzmir’i bilmeyenin tarihi bilmeyeceğini belirten Davutoğlu, kentin tarihi önemine değindi. 1071’de Anadolu’nun vatan kılındığını, 1081’de ise Çakabey’in Akdeniz’e ulaştığını anlatan Davutoğlu, “10 yılda Malazgirt’ten Akdeniz’e. Selçuklu Devleti’ni bir Akdeniz devleti kılmış. Hani şimdi birileri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kökünden koparmak istiyor ya onlara seslenerek söylüyorum İzmir’den, Çakabey’le Hasan Tahsin’i ayıramayacaklar” ifadesini kullandı.

“Hep İzmir öncülük etti”

“Bu vatanın vatan kılınması da vatanın istiklale kavuşması da İzmir’ledir, İzmir’le birliktedir” diyenBaşbakan Davutoğlu, Osmanlı Devleti’nin 16. yüzyılda Akdeniz’i Türk gölü yaptığında kentin Girit’e, kuzey Afrika’ya, Balkanlar’a, Akdeniz’e mesaj gönderdiğini söyledi. Davutoğlu, kentin 19. yüzyıldaki çağdaşlaşma hareketine de öncülük ettiğini ifade etti.

Cumhuriyet kurulurken istiklalin ekonomiyle taçlandırıldığı kongrenin de İzmir’de gerçekleştirildiğini anımsatan Davutoğlu, “Demokrasimiz de burada kökleşti. Hep İzmir öncülük etti, İzmir bir ufuk şehir olarak yeni ufuklara yürümemize zemin teşkil etti” dedi.

AK Parti iktidarları döneminde İzmir’e 26 milyar liralık yatırım yaptıklarını, kenti her yönüyle ihya etmeye çalıştıklarını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Yerel yönetimlerdeki zaaflara rağmen İzmir’i çağdaş bir şehir haline getirme konusunda yerel yönetimlerde CHP’nin zaaflarına rağmen biz İzmir’i hep başımızın tacı bildik. İzmir’i tekrar Akdeniz’in en büyük şehri yapmaya kararlıyız” diye konuştu.

Kentte hükümet tarafından yapılan yatırımlara ilişkin bilgi veren Davutoğlu, şunları söyledi:

“Şimdi size bir müjde vereceğim, Nasıl Selçuklu’nun ufuk şehri İzmir ise, nasıl Osmanlı’nın Akdeniz’i Türk gölü yaptığı dönemde merkez limanı İzmir ise nasıl Cumhuriyet’in meşalesi İzmir’de yanmışsa gelirken bir karar alarak geldim. Ankara dışında başbakanlığımızın bir tek İstanbul’da ofisi var. Birçok toplantıyı İstanbul’da yaparız. İnşallah seçimden sonra İzmir’de bir başbakanlık ofisi açıp toplantıların bir kısmını İzmir’de yapacağız.”

Salondakilerin “İzmir seninle gurur duyuyor” sloganlarına, “Biz de İzmir ile gurur duyuyoruz” karşılığını veren Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bunu yapış sebebimiz şu, bu güzel İzmirimiz bu yerel yönetimlerin etkisi altında daha doğrusu etkisizliği altında çok zor günler yaşadı. İstiyoruz ki İzmirimizi bütün Akdeniz’in merkez şehri yapalım. İnşallah önümüzdeki dönemde İzmir’de bir başbakanlık ofisi açacağız. Ben en az ayda birkaç günümü İzmir’de geçireceğim. Bununla bütün ülkemize şunu ilan etmiş olacağız, İzmir bizim için sembol şehirdir, ufuk şehirdir ve siyasetimizin de merkez şehridir.”

“Ben, Konyalı Ahmet…”

Kente yönelik hizmetlere devam edeceklerini dile getiren Davutoğlu, İzmir- İstanbul otoyolunun en kısa zamanda tamamlanacağını söyledi. Böylece Başbakanlık ofisinin bulunacağı İzmir’in Osmanlı payitahtıyla buluşacağını dile getiren Davutoğlu, hızlı tren demiryolu tamamlandığında ise kentin Cumhuriyet’in başkentiyle buluşacağını söyledi.

“Selçuklu’nun başkentinde doğmuş olan ben, Konyalı Ahmet, İstanbul’u, Ankara’yı, Konya’yı, İzmir’de buluşturacağız inşallah” ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Şimdi bir Cumhuriyetçilik dersi verme vakti değil mi? Hani İzmir’e gelip Cumhuriyetçilik dersi vermeye kalkanlara, CHP’ye bir Cumhuriyetçilik dersi verme vakti değil mi? Cumhuriyet’in temeli cumhurdur yani millettir. Milletten kopuk olanlar Cumhuriyetçi olamaz. Milletin fertleri arasında ayrım yapanlar, Afyon’dan, Kocatepe’den, İzmir’e, Ege’ye, Akdeniz’e yürüyen bu yiğit dedelerimizin torunları arasında ayrım yapanlar cumhuru anlamayamazlar.”

Salondakilerin “AK gençlik seni örnek alıyor” sloganları üzerine Başbakan Davutoğlu, “Öyle mi, örnek mi alıyorsunuz? O zaman sözümü ve talimatımı dinleyeceksiniz. Bizim kuralımızda 24 saat yetmez ise 25. saati bulmak var. Gece gündüz çalışmaya hazır mısınız? Hiçbir mazeret ileri sürmeden 24 saat yetmezse 25. saati Rabbimizin feyzi ve bereketiyle doldurmaya hazır mısınız? İzmir’i ayağa kaldırmaya hazır mısınız? Selçuklu, Osmanlı, Cumhuriyet’in sembol şehri İzmir’i geleceğe AK Parti bayrağı altında yürütmeye hazır mısınız” diye sordu.

Salondakilerin “Evet” karşılığı üzerine Başbakan Davutoğlu, “O zaman söz verin. Haziran 2015 seçimlerinde bu sene inşallah İzmir’de birinci parti AK Parti” diye seslendi.

Davutoğlu, milli iradeye saygı göstermeyenlerin, cumhuriyetçi olamayacağını belirterek, “Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, gerçekten cumhuriyetçi olsaydı, gerçekten cumhurun değerlerine güvenip, cumhura sığınabilseydi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olurdu” dedi. 

Davutoğlu, Başbakanlığın büyük onur olduğunu ama en güzelinin millete baş hadim (hizmet eden), baş hizmetkar olabildiğini söyledi.

Milletin hizmetkarı olduklarını dile getiren Davutoğlu, cumhuriyet felsefesinin esasında cumhura inanmanın ve güvenmenin bulunduğunu vurguladı.

Davutoğlu, son 1 aydan hareketle Cumhuriyet’ten ne anladıklarını gösterdikleri bazı ziyaretlerde bulunduklarını anımsatarak, Aydın, Muğla, Osmaniye, Mersin, Diyarbakır ve Batman’a gittiklerini bildirdi.

“Muğla’da, Osmaniye’de yörük obalarıyla buluşursak nasıl coşkuyla karşılanmışsak, bugün İzmir’de, geçen haftalarda Aydın’da efelerle nasıl büyük bir coşkuyla buluşmuşsak Diyarbakır’da da Batman’da da ordaki Kürt, Zaza kardeşlerimizle aynı coşkuyla buluştuk. Tekirdağ’daki Evlad-ı Fatihan ile aynı coşkuyla buluştuk” diyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Çünkü bizim zihniyetimizde, cumhur arasında ayrım yapmak, cumhur arasında fark gözetmek yoktur. Cumhuriyet’in esası budur. Şimdi soruyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Doğu Anadolu’da var mı? İç Anadolu’da yüzde 5’i, yüzde 10’u geçebiliyor mu? Peki cumhuru nasıl kuşatacak Cumhuriyet Halk Partisi? Cumhurla nasıl buluşacak? Cumhurla buluşmayan bir parti Cumhuriyetçi olabilir mi, olabilir mi? Peki MHP, Doğu’da, Güneydoğu Anadolu’da var mı? Peki HDP İç Anadolu’da var mı? Şimdi soruyorum. Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da, Ege’de Trakya’da, Karadeniz’de, İç Anadolu’da olan, yegane olan parti hangi parti? Cumhuru kucaklayan parti, hangi parti? Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kim var? İç Anadolu’da kim var? Kıyılarda kim var? Dağlarda kim var.

Biraz önce Anadolu Filarmoni Orkestrası’nın söylediği türküler, sonra seyrettiğimiz gösteride olduğu gibi vatanımızın her köşesinde kim var? Sadece AK Parti var.” 

Davutoğlu, cumhuriyetçilik anlayışlarının, cumhurun tümünü kucaklamakla başladığına işaret ederek, “Ders bir. CHP, ey CHP, İzmir’de cumhuriyetçilik yapmayacaksın. Anadolu’nun her yerinde cumhurla buluşmadan cumhuriyetçilik yapılmaz. Biz cumhuru yüreğimizde hissetmişiz. Ona yüreğimizle bağlanmışız. Yüreğimizi parçalamamışız. Yüreğimizde Hakkari’de var, Edirne’de var, Muğla’da var, Artvin’de var. Daha da ötesi var. Bizim yüreğimizde İzmirimizde bulunan Türkiye harmanın her bir köşesi olduğu gibi Balkanlar’da var Kafkaslar’da var, Ortadoğu’da var” değerlendirmesinde bulundu.

“Nevzuhur bir devlet değiliz”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, nevzuhur bir devlet olmadığını vurgulayan Davutoğlu, “Tarihi bir gelenek içinde gelip, Selçuklu ve Osmanlı halkasıyla köklü devlet geleneğimizin son yüce halkasıdır” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti onur ve itibar kazandıkça insanlığın da onur ve itibar kazanacağını anlattı.

Türkiye’de nasıl cumhuru kucakladıklarsa aynı aşkla, aynı azim ve aşkla Balkanları da kucakladıklarını kaydeden Davutoğlu, Cumhuriyet’in orada kendisini Evlad-ı Fatihan olarak gördükleri kardeşlerini de bağırlarına bastıklarını aktardı.

“Milli irade hiçbir zaman onlara vize vermez”

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İkinci prensip, eğer cumhuriyetçi olacaksanız milli iradeye saygı göstereceksiniz. Milli iradeye saygı göstermeyenler cumhuriyetçi olamaz. Şimdi CHP’nin tarihine bakın. 60 ihtilalinin arkasında, darbelerin arkasında onlar var. 28 Şubat ikna odalarını yapanlar CHP’de milletvekili. Son olarak 17-25 Aralık kumpaslarıyla milli iradeyle işbaşına gelmiş hükümeti, Başbakanımız o zaman Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, ‘dönemin başbakanı’ diye adlandıran paralel çeteyle işbirliği yapanlar cumhuriyetçi olamaz. Eğer Sayın Kılıçdaroğlu, gerçekten cumhuriyetçi olsaydı, gerçekten cumhurun değerlerine güvenip, cumhura sığınabilseydi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olurdu. Aday olmaya cesaret edebildi mi? Edemedi. Çünkü cumhurun ona destek vermeyeceğini biliyor. Madem cumhuriyetçiydiniz kendiniz aday olacaktınız. Kendiniz milletin karşısına çıkacaktınız. Çıkamazlar. Çünkü bilirler ki milli irade hiçbir zaman onlara vize vermez.”

“Milli irade her zaman yüreğimizde olmuştur”

Milli iradenin her zaman yanlarında olduğunu bildiklerine dikkat çeken Davutoğlu, “Milli irade bizim önümüzde olmuştur. Bizim arkamızda, sağımızda, solumuzda ama en önemlisi de yüreğimizde olmuştur” şeklindeki görüşünü paylaştı.

Davutoğlu, yüreğiyle milli iradeye sahip çıkamayanların, laflarıyla, kelamlarıyla sahip çıkamayacaklarını söyledi.

“Elhamdülillah artık IMF’den borç isteyen bir Türkiye yok”

Başbakan Davutoğlu, “Cumhuriyetimize tam manasıyla bağlanan İzmirli kardeşlerime sesleniyorum” diyerek, şunları kaydetti:

“Cumhuriyet’i onurlu kılmak için gece gündüz çalışan AK Parti kadroları adına sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bundan 12 yıl önce, bu al bayrak ve devletimizi temsil eden, Cumhuriyetimizi temsil edenler, bir IMF memurunun talimatını dinler hale gelmişlerdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizi kurmadan önce İzmir İktisat Kongresi’nde Cumhuriyetin ekonomik temellerini attı. Ama ondan 80-85 yıl sonra, 90’lı yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, IMF’den gelecek 5 sente, 1 milyon dolara muhtaç hale getirildi. Cumhuriyet’e sahip çıkmak bu mu? Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni onurlu kılabilmek için 12 yıldır gece gündüz çalışıyoruz ve elhamdülillah artık IMF’den borç isteyen bir Türkiye yok. IMF’ye borç veren bir Türkiye var.

Davutoğlu, “Bizim milliyetçilik anlayışımız şu veya bu bölge adına, şu veya bu etnik grup adına başkalarına karşı yürütülen bir mücadele değildir. Ulusalcılık adına şu veya başka gruplarla iş birliği yapıp, milleti, vatanı bölme, ayrıştırma davası değildir” dedi.

Davutoğlu, cumhuriyetçiliğin lafla, sözle olmayacağını, cumhura güvenmek, milli iradeye saygı göstermek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni değil namerde, merte dahi muhtaç etmemek gerektiğini söyledi. 

Bizim dönemimizde devletimiz, Cumhuriyetimiz, herhangi bir otorite karşısında boyun eğdi mi, borç istedi mi? Daha önce borçları ödedik mi? Başımız her yerde dik mi” diye soran Davutoğlu, Anadolu’nun her köşesinde olduğu gibi Avrupa’da buluştuğu vatandaşların da hepsinin başının dik olduğunu vurguladı.   

Davutoğlu, “Allah bize bu yetkiyi, emaneti, bu sorumluluğu verdiği her anda Cumhuriyetimizi başı dik bir devlet yapmak için gece gündüz çalışacağız. Bizim cumhuriyetçilikten anladığımız budur” ifadelerini kullandı.

Milliyetçilik, vatanperverliğin de lafla değil devletin gücüyle, kudretiyle, şefkatiyle olacağına işaret eden Davutoğlu, “Gücü, şefkati, kudreti olmayan bir devletin siyasileri eğer milliyetçilik, vatanperverlik yapmaya kalkarlarsa bu sadece hamasi nutuk olur” dedi.

Önemli olan milletin başını öne eğdirmemek

Ocak ayının başında Savunma Sanayi İcra Komitesini topladıklarını ve bazı kararlar aldıklarını anımsatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Şimdi bir kıyaslama yapmanızı istiyorum aziz İzmirliler. Cumhuriyetimizin onurunu, milletimizin itibarını her zaman savunmuş Hasan Tahsin’in torunları, bir mukayese yapın. Biz iktidara gelmeden önce, 1990’lı yıllarda, 2001’de Türkiye başka ülkelerden hibe silah alıyordu. Şu demek, 30-40 yıl başka bir ülke kullanmış silahları, ‘Artık benim işim bitmiş’ demiş, tankları Türkiye’ye yolluyor. Biz o tankları alıp başka bir ülkeye, ülke isimlerini zikretmiyorum ama siz bilirsiniz. Bugün her yerde başı dik Filistin’i savunduğumuz için bilirsiniz, İsrail’e modernizasyon için gönderiyorduk. Bu mudur milliyetçilik? Sayın Bahçeli’nin devri iktidarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti dışarıdan gelen hibe silahlara muhtaçtı. Tanklarını bile modernize edemiyordu. İzmir’e gelip milliyetçilik yapmak kolaydır. İç Anadolu’ya gelip, yapmak kolaydır. Ama önemli olan milletin başını öne eğdirmemek.

Davutoğlu, Savunma Sanayi İcra Komitesinde önemli bazı kararlar aldıklarını ifade ederek, “Bir kez daha paylaşıyorum sizlerle. Vatanperverliğimizin, gerçek, ayrıştırıcı, dışlayıcı olmayan, milliyetperverliğimizin esası olarak zikrediyorum, son aldığımız kararla milli savaş uçağımızın ön tasarım aşamasına geçildi. 2023 yılında bu özgür semalarda Türk yapımı milli savaş uçağı uçacak. İşte milliyetperverlik, milliyetçilik, vatanperverlik budur. Hasan Tahsin’in ilk kurşunundan şimdi bütün semalarımızda yüzde yüz Türk yapımı, Türk malı, Türk mühendislerinin ürünü olan milli savaş uçağımız, onurla al bayrağı semalarımızda dalgalandıracak” diye konuştu.

Kimseye boyun eğmiyoruz

Uzay teknolojisine geçiş için çok ciddi adımlar attıklarını da belirten Davutoğlu, “İşte milliyetçilik anlayışımız bizim bu. Bizim milliyetçilik anlayışımız şu veya bu bölge adına, şu veya bu etnik grup adına başkalarına karşı yürütülen bir mücadele değildir. Ulusalcılık adına şu veya başka gruplarla iş birliği yapıp, milleti, vatanı bölme, ayrıştırma davası değildir. Aksine bizim millet anlayışımız herkesi bir ve eşit gören, özgür gören, demokrasiye bağlı gören gerçek bir vatandaşlık anlayışına dayanır” dedi.

Bu vatandaşlık anlayışıyla Filistinli babanın da hakkına, hukukuna sahip çıkarak, onurlu bir dış politika takip ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, “Kimseye boyun eğmiyoruz. Ama mazlumlar bize doğru yönlerini döndüğünde işte onlara sahip çıkıyoruz. Soydaşlarımız bizden yardım istediğinde onlara sahip çıkıyoruz” ifadesini kullandı.

Rumeli’de her haneye üç emanet gönderiyoruz

Kongreye Rumeli’den gelen misafirlerin olduğunu, Balkanlar’ın İzmir’de nasıl temsil edildiğinin bilindiğini belirten Davutoğlu, bir müjdeyi daha paylaşmak istediğini söyleyerek, şunları kaydetti:

Aralık ayında Üsküp’e gittiğimde, orada soydaşlarımızla buluştuğumda, soydaşlarımız bizden bayrak istemişlerdi. ‘Al bayraklardan bize binlerce gönderir misiniz’ demişlerdi. Biz de demiştik ki, ‘Madem ki böylesine al bayrağa bağlısınız, madem ki Kosava’dan, Makedonya’dan, Saraybosna’dan, İstanbul’a, Ankara’ya, Konya’ya, İzmir’e sadakatla bağlısınız. Size üç emaneti göndereceğiz.’ İsteyen herkese. Sadece Üsküp’te değil, Makedonya’da değil, Kosova’da değil bütün Rumeli’ye her haneye üç emanet gönderiyoruz. Üç emanet Türkiye’den, İzmir’den al bayrak, Kur’an-ı azimüşşan ve Türkçe sözlük. İşte sahip çıkmak bu.

Son Bakanlar Kurulu toplantısında bu konudaki kararı kesinleştirdiklerini, bir ay içinde ilk teslimatların başlayacağını belirten Davutoğlu, “Biz milleti böyle savunuruz. Orhun Anıtları’na restorasyon mu gerekir, o restorasyon Ankara’dan gider. Kırım Tatarları’na ev mi gerekir, onu AK Parti iktidarları inşa eder. Gagavuz Türkleri’ne su mu lazım, biz göndeririz. Filistin’e hami mi lazım, biz oluruz. Suriye’deki Bayırbucak Türkmenleri’ne, Tel Abyad taraflarına, Haseke’de, Halep’teki Kürt kardeşlerimize sahip çıkmak mı gerekir, biz sahip çıkarız. Hiçbir ayrım olmadan hepsini bağrımıza basarız. Bizim millet anlayışımız, birlik, beraberlik anlayışıdır” diye konuştu.

İzmir’den zafer bekliyoruz

Davutoğlu, salondaki vatandaşların sloganları üzerine, “Biz de sizlerle gurur duyuyoruz. Ama AK Gençlik gurur duymak yetmez, çalışacaksınız, sizden müjde bekliyoruz. İzmir’den müjde bekliyoruz, İzmir’den zafer bekliyoruz. Milli irade zaferi bekliyoruz” dedi.

Cumhuriyetçiliklerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni güçlü kılmak olduğunu bir kez daha vurgulayan Davutoğlu, “Bizim milliyetçiliğimiz, bütün bir milleti bütünleştirip bir kılmaktır. Yurtdışındaki gönüldaşlarımıza, tarihdaşlarımıza sahip çıkmaktır” diye konuştu.

why does my husband cheat scottdangelo.com i want my husband to cheat
dream that i cheated on my boyfriend i cheated on my boyfriend how to get him back i cheated on my boyfriend quotes