Kaliteye değil fiyata göre tercih yapılıyor

Soğuk havaların başlamasıyla vatandaş kışlık kabanlara ve montlara sarıldı. Ancak çarşı esnafı bundan pek memnun değil. Vatandaş ya geçen seneki kışlıklarını kullanıyor ya da daha ucuz ürünlere yöneliyor.

Eklenme: 1 Aralık 2016 - 12:33 / Son Güncelleme: 1 Aralık 2016 - 12:33 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Havaların soğuması ile vatandaş tabiki kendini sıcak tutmak için kışlık kabanlara yöneliyor. Ancak çarşı esnafı bundan pek memnun değil. Vatandaş ya geçen seneki kışlıklarını kullanıyor ya da daha ucuz ürünlere yöneliyor. Çarşı esnafı Nevzat Timurkan Kış aylarına girmemize rağmen satışlar düşük. Burada kaliteli ürünlerin fiyatları vatandaşa yüksek geliyor diyerek devamında şunları söyledi, “AVM’lere göre fiyatlar düşük olmasına rağmen hala bir hareketlilik yok. Vatandaş ya parası olmadığı için alışveriş yapmıyor, yahut daha önceki yıllarda giydiği kışlıkları giyiyor. Bir kabanı alan en 2-3 yıl kullanıyor. Kışlık mont ve kabanların fiyatı 120 ile 200 lira arasında değişiyor. Satışların durgun olması fiyatların düşmesine neden oldu. Şuan 250 liralık ürün 125 veya 150 liraya satılıyor. Şuan için havaların biraz daha soğumasını bekliyoruz. Kış ayına yönelik olarak yoğun bir stok ürünlerimiz şuan elimizde kaldı. Eğer havalar biraz daha soğursa, satışların artması muhtemeldir.”

VATANDAŞ UCUZ GİYSİLERİ TERCİH EDİYOR
Satışların düşük olmasının bir nedenini seyyar satıcıların sattığı ucuz ürünler olduğuna değinen esnaf Timurkan, “Satışların düşük olmasında seyyar satıcıların da büyük bir etkisi var. Seyyar satıcı, 100 liralık ürünü 20 liraya satıyor. Ama sattığı malın kalitesinedir, sağlığa zararlı mı, ürünü üreten firma kimdir bunu düşünmüyor. Vatandaş daha ucuz olduğu için sağlıksız ürünleri tercih ediyor. Sattığımız bir ürünün kalitesi, hammaddesi veya ürünün sağlık açısında zararı olup olmadığı çok önemlidir. Pazarda satılan trikoların sağlık açısından düşünüldüğünde kanser riskini bile oluşturuyor. Pazardan aldığımız 10-15 liralık ürünlerin nerede üretildiği, etiketin olup olmadığına bile bakılmadan almamak gerekiyor. Pazardan alınan içlik olarak kullanılan taytlar 5-10 liraya alınıyor ve vatandaş bunun ne kadar sağlıklı olup olmadığını bilmeden alıyor. Ne yünle ne kumaşla alakası olmayan zararlı maddelerle üretilmiş olan ürünü vatandaş daha ucuzdur diye almamalı. Burada ürünün kalite standartlarına, etiketine bakmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

GİYSİLERDE KANSER RİSKİ VAR
Uzmanlar görüşüne göre, sağlıksız giysiler, hammaddeleri belli olmayan ve etiketsiz ürünler alerjiye, cilt hastalıklarına hatta kansere bile yol açabiliyor. Aslında hepimizin sağlıksız olduğunu bile bile sentetik kumaşları satın alıyoruz. Üzerimize giydiğimiz giysiler sağlığımız açısından büyük önem taşıyor çünkü onlarla sürekli temas halindeyiz. Kumaşlara işlenmiş her türlü kimyasal, yapay madde ve boya, ter ve nüfuz yoluyla vücudumuza geçiyor ve alerjiden kansere kadar büyük oranda sağlığımızı tehdit ediyor. Polyester, akrilik, rayon, asetat, naylon ve leke tutmaz/buruşmaz kumaşlar sağlığımız için en zararlı olan kumaşların başında geliyor. Bu kumaşlar yerine pamuk, ipek, keten, yün ve kaşmir gibi doğal olan ürünleri tercih etmeli. Sağlığın korunabilmesi için dış ortam koşullarına göre giyinilmesi gerekir. Giyecekler hava, mevsim ve sıcaklık şartlarına uygun olmalı. Giyeceklerin cildi tahriş etmeyecek, alerji yapmayacak, teri emebilecek özellikteki maddelerden yapılması gerekmekte. Sağlığa uygun giysiler vücudu dış ortamın tüm etkilerinden koruyan, mümkün olduğunca teri emebilen, alerji ve kokuya neden olmayan doğal maddelerden yapılan giysilerdir. Ayrıca serbest harekete olanak vermeyen giysiler rahatsızlık vericidir.

M. ALİ GÜNAYDIN / Malatya Sonsöz Gazetesi