Kalp dostu, tezgahlarda

Özellikle kronik kalp yetersizliğinin tedavisinde, başta Almanya olmak üzere yaygın olarak kullanılan Alıç, dağlar meyvesi olarak bilinir. Her derde deva olduğu söylenen Alıç, kilosu 10 liradan satışa çıktı.

Eklenme: 13 Ekim 2016 - 10:15 / Son Güncelleme: 13 Ekim 2016 - 10:15 / Editör: Büşra Kılıç

M.Türkmen- Gaziantep Exspress Gazetesi- Kentin en hareketli bölgesi olan Sabahat Göğüş Caddesinde seyyar satıcılığı yapan 48 yaşındaki Ali İbiş, Alıç’ın Karadeniz ve Marmara bölgeleri başta olmak üzere Hatay, Gaziantep, Ankara dolaylarında yetişen bir bitki olduğunu belirtti.

İbiş, günümüzde Alıç’ın özellikle kronik kalp yetersizliğinin tedavisinde yaygın olarak kullanıldığını kaydederek, “Kış meyvesi Alıç’a rağbet var, bundan iki hafta önce 20 lirana sattığım, Alıç şimdi 10 liraya kadar düştü, insanlarımız her derde deva olarak gördükleri dağ meyvesini, yoğun olarak tüketiyor” dedi.

ALIÇ’IN YARARLARI

İnsan dostu olan alıç, kalp hastalıklarında özellikle kalp kası gevşekliği, kalp kası zafiyetinin tedavisinde kullanılıyor. Kalp kaslarını güçlendirip kalp zafiyetini telafi etmek hususunda Alıç’ın çok yapıcı etkileri mevcut. Alıç hem geleneksel tıpta hem de modern tıpta sıkça kullanım alanı bulunan bir meyve.

DÖNEMSEL ŞEKER VE TANSİYON İLACI

Alıç tansiyon ve şeker hastalığına karşı halk arasında yaygın olarak tüketiliyor. Alıcın yılın her döneminde bulunmaması sadece mevsimi geldiği zaman şeker hastalığı ve yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılması dönemlik ilaç olarak anılmasını sağlıyor.

NİSAN MAYIS AYINDA YETİŞİR

Alıç, 2-4 metre yüksekliğinde, nisan-mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan, orman ve yol kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyveleri olan çalıya benzer bir ağaç. Bu bitkinin çiçek ve yaprakları genellikle birlikte kullanılır ve karıştırılır. Alıç çiçek ve yaprakları çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Alıcın meyvesi ise tentür yapımında kullanılıyor.

KALP DOSTU MEYVE

Koroner ve miyokardiyal dolaşımı artırıcıdır, kalp yetmezliğine bağlı semptomları iyileştiriyor, kalp yetmezliği bulunan hastalarda performans tolerans testinde iyileşme, yorgunluk, çarpıntı ve egzersize bağlı ortaya çıkan nefes darlığında azalma sağlayan faydalı bir bitki olan Alıç, ayak bileği ödeminin azalmasında da ciddi oranda etki ediyor.