Karton deyip geçmeyin

Çay ve kahve gibi içeceklerin konulduğu plastik ve köpükten yapılan bardakların sıcak bir maddeyle temas ettiğinde sıvı içerisine kanserojen madde bıraktığı iddiaları gündemden düşmezken, karton bardak piyasası tüm hızıyla yükselişini sürdürüyor.

Eklenme: 17 Mart 2017 - 09:10 / Son Güncelleme: 17 Mart 2017 - 9:10 / Editör: Büşra Kılıç

Murat ŞENTÜRK- Antalya Hilal Gazetesi- Tek kullanımlık düşük maliyetli karton bardaklar hem işletmelerin reklamı için uygunluk içeriyor hem de sağlık açısından risk oluşturmuyor. Kahve, çay, meyve suyu hatta soslu mısır bardaklarının kartondan yapılmış olması insanların deterjan ve sudan da tasarruf etmesini de sağlıyor. İmalathanelerde binlerce bardak çok kısa sürede üretiliyor. Bazı karton bardaklarda bebeklerin kullandığı biberonlarda kullanılan koruyucu bir madde bulunuyor. Bu da 100 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor.

Çay, kahve ve diğer içecek servislerinin ve satışının yapıldığı işletmeler sağlık açısından da uygun olduğu öngörülen karton bardaklara adeta hücum ediyor. Bu sektörde oluşan ciddi potansiyel yatırımcıları da kendine çekiyor. Bugün gelişen teknoloji ile birlikte dakikalar içinde binlerce karton bardak üretilip kargo vasıtasıyla veya adrese teslim şeklinde işletmelere ulaştırılıyor. İnternette 1000 tanesi 70 liraya, 500 tanesi 30 liraya satılan karton bardaklar hayatı ciddi şekilde kolaylaştırıyor. Antalya’da da özellikle Havaalanı yolu üzerinde bulunan fabrikalarda karton bardak üretimi yapılıyor.

Neden cam bardak, plastik bardak değil de karton bardak tercih ediliyor? sorusunun yanıtı ise uzmanlarca şöyle veriliyor. Sıvı tüketimi başta su olmak üzere günlük hayatta insanlar için vazgeçilmez yere sahip ve bu yüzden tüketilen sıvının konacağı kabın başta sağlıklı olması ve ihtiyacı karşılaması önem arz ediyor. Cam bardak tek kullanımlık özellikte olmamasının yanında maliyeti fazla olurken, plastik ve köpük bardakların da sağlık açısından riskler barındırdığı söyleniyor.

Plastik bardakların kanser yapma tehlikesi oldukça yüksek olduğu için herkes son dönemde karton bardak tüketimine yöneldi. Karton bardak şu anda pet bardağın yerini almış durumda bulunuyor. Plastik pet bardakların sıcak su ile temas ettiklerinde içindeki kanserojen madde suyun içine karışıyor. Bazı karton bardaklarda bebeklerin kullandığı biberonlarda kullanılan koruyucu bir madde bulunuyor. Bu da 100 derece sıcaklığa kadar dayanabiliyor. Çin’den Türkiye’ye çok büyük miktarlarda karton bardak giriyor. Bunların hangi şartlarda üretildikleri bilinmezken, tüketicilerin kağıt üreticilerine dikkat edip yerli üretim karton bardakları tercih etmelerini tavsiye ediliyor.

Karton bardaklar tek kullanımlık olması ve sağlık açısından bir risk oluşturmamasının yanında işletmeler açısından da kendi reklamlarını yapma adına büyük avantaj sağlıyor. Karton bardakların üzerine yapılan işletmenin amblemi, logosu ve ya yazılan sloganı ile insanların akılların da yer etmektedir. Farklı boy ve ebatlarda bulunan karton bardak ürünleri çocukların çok sevdiği soslu mısırların da servis edilmesinde kullanılmaktadır. Sıcak mısırlar bardaktan dolayı çocukların elinin yanmasını engellemektedir. Kahve, çay, meyve suyu hatta soslu mısır bardaklarının kartondan yapılmış olması insanların deterjan ve sudan da tasarruf etmesini de sağlamaktadır.

Üniversitelerde, yerleşke çevresinde karton bardak yaygındır. Dayanıklı karton bardaklar ürünlerinde içeceğin daha uzun süre sıcak kaldığı bilinmektedir. Fuar alanlarında eski dönem içeceklerin de karton bardaklarda misafirlere ikram edildiği bilinmektedir. Hem sağlığımızı korumak amacı ile hem de doğaya verdiğimiz zararı en aza indirgemek amacı ile karton bardak kullanımını yaygınlaştırarak geleceği düşünmemiz gerekmektedir. Karton bardak kullanımının yaygınlaşması doğa için önemlidir.
Karton bardak imalatı ise 5 aşamadan oluşuyor. İlk aşamada dört renk baskı için logo, resim tasarımı hazırlanıyor. 7 oz tek kullanımlık karton bardak imalatı 160 ml hacminde 73x80mm ebatında gerçekleştiriliyor. 2.aşamada baskı yapılacak tema konusunda baskı kalıpları üretimi gerçekleştiriliyor. Baskı kalıbı oluşturulurken istenilen temanın renk ve boyut gibi özellikleri dikkate alınıyor. 3.aşamada istenilen adette basılacak karton bardakların üzerine baskı yapılan boya için gıda boyası tercih ediliyor. 4.aşamada karton bardaklar kesim kalıbı ile kesime tabi tutuluyor. Karton bardaklar şekil verilme bölümü için hazırlanıyor. 5.aşamada ise bardaklar şekil verme makinesi ile şeklini aldıktan sonra ambalajlamaya yönlendiriliyor.