Kayısı çiçekleri erken açtı üretici endişelendi

Her yıl mart ayının sonuna doğru çiçek açan kayısı ve badem ağaçları, bu yıl mart ayının ortasında çiçek açtı. Çiçeklerin erken açması ise; üreticiyi endişelendirdi.

Eklenme: 17 Mart 2017 - 08:41 / Son Güncelleme: 17 Mart 2017 - 8:41 / Editör: Büşra Kılıç

Sabahattin SARMAN- Elazığ Fırat Gazetesi- Kayısı çiçeklerinin erken açmasının nedeninin havaların aniden ısınması olduğunu belirten Kadıköy köyünde yaşayan kayısı ve badem üreticileri Hacı Ahmet Selçuk, Fethi Ahmet Bulut, Mehmet Kılıç  gazetemize özel şu açıklamalarda bulundular: “ Genellikle aşağı Arapuşağı, Gemici, Kadıköy, Pınarlı köyleri Karakaya Baraj Gölü eteklerinde yer alan köylerimizdir. Göldeki buharlaşma tabî ki çiçeklerin açmasına yardımcı olmaktadır. Bu yıl yağış olmadı. Aniden havaların ısınması ile bahçelerimizdeki kayısı ve badem ağaçları çiçek açtılar ve iki gün içerisinde bembeyaz oldular. İnşallah don olayı yaşamayız.”

ÜRETİCİLER KAYISI PAZARI İSTİYORLAR

Yörelerinde binlerce kayısı ve badem ağacı bahçesi bulunduğunu da belirten üreticiler, “Bilindiği gibi Baskil yöresinin kayısısı dünyada nam vermiş aroması ve tadı ile adından söz ettiriyor. Ancak yıllardır bir pazarımız olmadı. Yetkililere sizin vasıtanızla seslenmek istiyoruz. Örneğin Prof. Dr. Yasemin Açık ve işadamı Sezai Açık beyefendinin yöremizde yaptıkları çimento fabrikası gibi bir kayısı pazarı ve fabrikasını da kurmalarını rica ediyoruz. Bunu ayrıca milletvekillerimizden de istiyoruz. Köyümüze her gelen milletvekili haklısınız yörenizin kayısısı dünyaca tanınmış bir üründür diyor. Ancak bugüne kadar ilçemizde bu konuya dair herhangi bir çalışma yapılmamıştır” dedi.

TAM BİR ŞİFA DEPOSU 

Uzmanlar, kayısının tam bir şifa deposu olduğunu belirtmektedir. Kayısı yaş, kuru ya da gün kurusu olarak tüketilmektedir. Alternatif tıpta destekleyici tedavi olarak kullanılmasına ilişkin çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle kayısının mideye ve bağırsaklara faydalı olduğu, kabızlığı giderdiği, cildin yenilenmesine katkıda bulunduğu da bilinmektedir.