Kayısının başkentinde film tadında günler

Malatya Uluslararası Film Festivali, 6-12 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak.İSTANBUL (AA) – 6. Malatya Uluslararası Film Festivali, 6-12 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak. InterContinental Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, festivali düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Malatya’nın, yetiştirdiği siyasi ve kültürel şahsiyetlerle kültürel ve siyasi tarihe katkı sunduğunu belirten Mumcu, “Sinemayı, Malatya […]

Eklenme: 22 Ekim 2015 - 15:36 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 22:52 / Editör: BIK

Malatya Uluslararası Film Festivali, 6-12 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak.İSTANBUL (AA) – 6. Malatya Uluslararası Film Festivali, 6-12 Kasım’da sinemaseverlerle buluşacak.

InterContinental Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, festivali düzenlemekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Malatya’nın, yetiştirdiği siyasi ve kültürel şahsiyetlerle kültürel ve siyasi tarihe katkı sunduğunu belirten Mumcu, “Sinemayı, Malatya ile özdeşleştiren ve ilimize katkı sağlayan festivalimizin bu yıl altıncısını düzenleyeceğiz. 6-12 Kasım tarihlerinde düzenlenecek festivale, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya halkı olarak sizleri Malatya’ya bekliyoruz” dedi.

Malatya Vali Yardımcısı Ömer Dağdeviren de festivalin sinema dünyasına yeni bir tat katması temennisinde bulunarak, “Malatya halkı, sinema dünyasının saygın simalarını ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyacaktır. Festival kapsamında 140’a yakın film, beyaz perdede sinemaseverlerle buluşacak” ifadelerini kullandı.

Festivalde çok sayıda ücretsiz yan etkinlik gerçekleştirileceğini kaydeden Dağdeviren, şunları kaydetti:

“Engelli vatandaşlarımız için festival süresince özel film gösterimleri yapılacak. Cezaevlerinde bulunan mahkumlar ve Malatya’daki mülteci konteynır kentinde yaşayanlar için, film gösterimleri, söyleşiler ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca ülkemizin içinde bulunduğu durum sebebiyle açılış ve kapanış konserleri, kokteyller, after parti gibi eğlence programları iptal edildi.”

Festival, 40’a yakın ülkeden 140’a yakın filmi izleyiciyle buluşturacak. Etkinlik kapsamında ayrıca söyleşiler, imza günleri, atölye çalışmaları ve sinema dersleri düzenlenecek.

Festivalin 6 Kasım’daki açılış töreninde, oyuncu Perihan Savaş ve Serdar Gökhan’a onur ödülü, sinema yazarı Agah Özgüç ve Suzan Kardeş’e ise sinema emek ödülü verilecek.

Berlin, Cannes ve Toronto gibi film festivallerinde ilk kez gösterilen ödüllü filmler, belgeseller, kısa filmler ve çocuk filmleri sinemaseverlerle buluşacak.

Programında Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerine özel bir bölüm ayıran festivalde, “Bozuk Düzen”, “Süper Dünya”, “Babam”, “Küçük Kız Kardeşim” ve “Mükemmel Bir Gün” gibi uluslararası film festivallerinde görücüye çıkmış filmlerin Türkiye prömiyeri yapılacak.

“Uluslararası Uzun Metraj” ve “Ulusal Kısa Metraj Film Yarışmaları”nın düzenleneceği festivalde, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak filmlerin bir kısmı Türkiye Prömiyerini festivalde gerçekleştirecek.

Muhabir: Hilal Uştuk / Anadolu Ajansı

RE