Kelebekler “ölüm uçuşu” olan son yolculuklarına çıktı

Ardahan’da her yıl tekrarlanan kelebeklerin “ölüm uçuşu”, görsel şölene dönüştü.

Eklenme: 23 Ağustos 2016 - 10:32 / Son Güncelleme: 23 Ağustos 2016 - 10:32 / Editör: BIK
Ardahan'da Kura Nehri kıyısında yaşam alanlarını oluşturan çok sayıda kelebek, "ölüm uçuşu" olarak bilinen son yolculuklarına çıktı. Her yıl Kura Nehri kıyılarında görsel şölen sunan kelebekler, bu yıl Ardahan-Göle yolunun emniyet mevkisindeki lambaların etrafını sardı. ( Günay Nuh - Anadolu Ajansı )

ARDAHAN- Ardahan’da Kura Nehri kıyısında yaşam alanlarını oluşturan çok sayıda kelebek, “ölüm uçuşu” olarak bilinen son yolculuklarına çıktı.

Her yıl Kura Nehri kıyılarında görsel şölen sunan kelebekler, bu yıl Ardahan-Göle yolunun emniyet mevkisindeki lambaların etrafını sardı.

Alanda son uçuşlarını gerçekleştiren kelebeklerin yere inmeleriyle zemin adeta beyaz bir örtüyle kapladı. Bazı vatandaşlar bu görsel şöleni cep telefonlarıyla görüntülemeye çalıştı.

Kelebekleri izleyen vatandaşlardan Erol Tunç, olay karşısında şaşırdığını söyledi.

Çok güzel bir manzara olduğunu belirten Tunç, “Şaşırdım ama izlemeye değer. Bunları cep telefonuna kaydetmek istedim” dedi.

Kelebekler larva bırakma döneminde, çiftleştikten sonra son uçuşlarını yapıyor. Her yıl tekrarlanan ve görsel şölene dönüşen olayda, larvalarını bırakan kelebekler, son uçuşlarının ardından ölüyor.

AA