Kendileri küçük vaatleri büyük

Ankara Büyükşehir Belediyesi Dönem Çocuk Meclisi’nin 22. Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelikleri seçimi yapıldı.

Eklenme: 28 Kasım 2016 - 09:17 / Son Güncelleme: 28 Kasım 2016 - 9:17 / Editör: Büşra Kılıç

Mehmet Ali AKKUM- Güçlü Anadolu Gazetesi-  Çocuk Meclisi Salonu’nda yapılan seçimlerde,  Başkent genelinde seçilen 150 Başkentli çocuk, yeni dönem başkanını seçti. Çocuk Meclisi’nin minik başkan adayları, vaatleri ve projelerini yetişkin bir siyasetçi edasıyla anlattılar. Projeler ve vaatler arasında park, bisiklet yolları varken, bir yetişkin siyasetçinin el atmadığı uyuşturucu ile mücadele, mülteci çocuk sorunu gibi bir çok konuda bulunuyordu.

Bu yıl 22. yapılan seçimlerde daha önce ilçelerde seçilen 150 üye, Meclis Başkanı’nı seçmek için oy verdi. 150 üyesi bulunan Çocuk Meclisi’ne, Başkan olmak isteyen 73 aday üye oldu. Çocuk Meçlisi’ne seçimlerle kazanıp meclis üyesi olan her 2 çocuktan birinin aday olduğu bir Başkanlık, seçimi oldu. Seçim Divanı belirlenmesinden sonra Seçim Divanı Başkanlığı’na seçilen 20. Dönem Meclis Başkan Yardımcısı Semih Can Bal seçimlerin açılış konuşmasını yaptı. Yeni seçilen çocuklara ve adaylara tecrübelerini aktaran Bal, oy verme işlemi esnasında arkadaşlarına oy vermek yerine, adayları dinleyerek hak eden adaya oy vermeleri tavsiyesinde bulundu.

MİNİKLER KONUŞMALARINI KISA TUTTU

Yapılan açılış konuşmasının ardından 73 aday tek tek kürsüye gelerek vaatlerini ve projelerini anlatarak, Çocuk Meclisi Üyeleri’nden oy istedi.  Her bir aday, yetişkin bir siyasetçi edasıyla projelerini, vaatlerini sıralayarak, diğer üyelerden oy istedi. Minik başkan adayları, yetişkin siyasetçiler gibi uzun uzun konuşmak yerine, konuşmalarını kısa ve net bir şekilde yapmayı tercih ettiler. Seçim havası Çocuk Meclisi binasına girer girmez başlıyordu. Minik adaylar, meclis koridorları ve oy kullanma işleminin yapıldığı Meclis Salonu’nu, baştan sona afiş ve reklamları ile donatmışlardı. Minikler oy kullanırken, aileleri de dışarıda çocuklarının heyecanına ortak oldular.

KENDİLERİ KÜÇÜK FAKAT VAATLERİ BÜYÜK

Siyasilerin gündeminde olmayan birçok konu, minik başkan adaylarının gündeminde vardı. Bazı minik adayların  vaatlerinde çocukların temel isteklerinden bahsedilirken, kimi minik adayların vaatlerinde ise, yetişkin siyasetçilerin gündemine bile gelmeyecek, toplumun kanayan yarası olan konular vardı. Minik başkan adayların, vaatleri arasında bir çocuğun isteyeceği oyun parkları, bisiklet yolları, okula serbest kıyafetle gitmek varken, bazı minik adaylar uyuşturucuyla mücadeleden, Suriyeli mülteci çocuklardan, sokaklarda dilendirilen çocuklara, zorla veya çalışmak zorunda bırakılan çocuk işçi sorunları başta olmak üzere bir çok sorunu çözme yönünde çalışma yapacağını söyledi. Kendileri minik vaatleri büyük çocuklar, vaatlerini yerine getirmek için diğer üyelerden destek istediler.

KARAKAYA 3. KEZ SEÇİLDİ

Minik başkan adayları konuşmalarını yaptıktan sonra oy verme işlemine geçtiler. Her Çocuk Meclisi üyesi minik toplamda 3 adayın ismini yazarak oylarını kullandılar. Oy verme işlemi bittikten sonra, oylar sayıldı ve 3. kez Ayşe Dila Karakaya Başkan seçildi.  1. Başkan Yardımcısı Merve Erdoğan, 2. Başkan Yardımcısı Ceren Hızlı, 3. Başkan Yardımcısı Gül Nisa Yoğun oldu. Yunus İnci ve  Rabia Zeynep Akpınar’da Katip üye olarak seçildi.