Kılıçdaroğlu: Tarihimizde tek adam yok

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa referandumuna ilişkin Samsun’da yaptığı konuşmada, geçmişten örnekler verdi ve “Tarihimizde tek adam yoktur, heyetler vardır” dedi.

Eklenme: 21 Mart 2017 - 14:16 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:43 / Editör: Ferhat Esnek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’da muhtarlara seslendi.

“Devlette 27,5 yıl çalışan ve sonra siyasete girdiği gün mal varlığını kendi internet sitesine koyan bir vatandaş olarak sizlerle konuşacağım” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:.
“Bugün Nevruz. Bahar hepimizin kanını kaynatır, tabiatın uyandığını görürüz. Girişi bu şekilde yapmamın nedeni şu; ülkemiz dünyanın en güzel ülkesi. Bu güzel ülkede neden kutuplaşıyoruz. Halka hizmette yarışalım. Neredeyse komşumuzun kimliğini, inancını, yaşam tarzını sorguluyoruz. Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz, ortak paydalarımız var. Bayrağımız, şehitlerimiz…
Bir arada beraber kardeşçe yaşamak istiyoruz. Ormanda her türden ağaç var, tabitanın uyumu vardır, insanoğlu bozmazsa. Demokratik toplumlarda uyumu sağlayan temel kanun anayasadır, toplumsal uzlaşma belgesidir. Anayasalar, toplumu bölmemeli ayrıştırmamalı.

Devlet yönetimiyle ilgili tarihten bir örnek vereyim. İstişare vardır devlet yönetiminde, sağduyu vardır, yönetenler dillerine hakim olmak zorundadırlar. Bilgili, birikimli, sabırlı olmaları lazım. Bütün vatandaşları kucaklaması lazım. Tarihimiz böyle. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. Öncesinde 1915’te Çanakkale, yedi düvel Çanakkale’yi geçmek istedi ama geçilmedi.

Bir kişinin attığı imza, düşman gemilerinin gelip Marmara’da demirlemesine yol açtı. Amasya Genelgesi’nde “milletin istikbalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır” denir. Bu cümleyi sakın unutmayın. Sonra Erzurum ve Sivas kongreleri. Hiçbirisinde tek adam yoktur; heyetler vardır…

“BİR KİŞİ MUHTARLIKLARI KAPATABİLİR”
İnsan dışında aklını kullanan başka bir canlı yok. Hata insana mahsus o nedenle. Biz şimdi bir anayasa değişikliği yapıyoruz. Bir kişiyi olağanüstü yetkilerle donatıyoruz. ‘Ne tür yetkiler veriyoruz’ diyeceksiniz. Bir başkan seçilir ve bir kararname yayınlar, ‘muhtarlıklar kaldırılmıştır’ der, o kadar. Bu yetki doğrudur diyorsanız, verilmelidir deniliyorsa ‘evet’, yanlıştır deniliyorsa ‘hayır’ oyu kullanılacak. Bu kadar basit. O kişiye aynı zamanda TBMM’yi fesih yetkisi veriyoruz. İstediği zaman seçime götürme yetkisi veriyoruz…

“AFGANİSTAN’DA BİLE SEÇİMLE GELİYOR”
Devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili her türlü kararı alabilecek. Mesela kaç bakanlık olacağını sadece başkan bilir. 10 tane mi, 50 tane mi, yoksa hiç olmayacak mı? Peki kaç başkan yardımcı olacak. Afganistan’da bile iki başkan yardımcısı seçimle gelir, bizde sayı belli değil; seçimle de gelmiyor. Buna doğru diyorsanız ‘evet’, doğru değildir diyorsanız ‘hayır’ oyu kullanacaksınız.

“BUNUN PARTİLERLE BİR İLGİSİ YOK”
Kendimize bir soru daha soracağız. Başkan taraflı mı olmalı tarafsız mı olmalı. Yeni sitemde başkan parti başkanı da olacak. Oyunuzu ona göre vereceksiniz. Bunun partilerle bir ilgisi yok. İstediğiniz partiye oy verebilirsiniz o ayrı bir şey. Bize ‘neden Anayasa Mahkemsi’ne gitmediniz’ diyorlar. “Milletin istikbalini milletin azim ve kararı kurtaracaktır” değerli arakadaşlar. Ölçün, tartın, elinizi vicdanıza koyun sandığa öyle gidin…”