Kılıçdaroğlu uyardı: Ben evime almıyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz kendi çocuklarımızı, sizin çocuklarınızı düşünüyoruz, vatandaşın çocuğunu düşünüyoruz. Nişasta bazlı şekeri kim üretiyorsa o ürünleri almayacağız. Ben şahsen kendi evime almıyorum ama vatandaşın bilgilenmesi lazım.” dedi.

Eklenme: 28 Eylül 2016 - 14:17 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:50 / Editör: Ferhat Esnek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Turhal ilçesindeki temasları sırasında Turhal Şeker Fabrikası'nı ziyaret etti. İşçi sendikası yetkililerinden bilgi alan Kılıçdaroğlu, taşeron işçiler, şeker pancarına konulan kota ve nişasta bazlı şeker konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu, Turhal ilçesindeki temasları sırasında Turhal Şeker Fabrikası’nı ziyaret etti. İşçi sendikası yetkililerinden bilgi alan Kılıçdaroğlu, taşeron işçiler, şeker pancarına konulan kota ve nişasta bazlı şeker konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Nişasta bazlı şekeri kendi evime almıyorum”

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin şeker ithal eder hale geldiğini, tatlandırıcı ithal eden şirketlerin çok güçlü olduğunu söyledi.

Şeker pancarına kota konulmasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Niye şeker pancarına kota koyuyorlar? Nişasta bazlı şekeri nasıl üreteceğim diyor. 80 milyon nüfusu var Türkiye’nin. Nişasta bazlı şekeri sattı mı kanser olmuş, bana ne diyor. Kendi oğluna yedirmediği sıvı şekeri bizim millete, vatandaşa yediriyor. Kota koyuyor. İyi de arkadaşlar, Avrupa Birliği’nde yüzde 1,5, Türkiye’de yüzde 15 nişasta bazlı şeker kullanımı. Bunu kim yapıyor? Ben mi yapıyorum, hayır iktidar yapıyor. İktidara kim oy veriyor. Kendisini zehirleyen vatandaş oy veriyor. Bunu size diyorum. Uzun vadeli değil, kısa vadeli düşünün. Kendi çocuğunuzun geleceğini düşünüyorsanız. Fransa dünyada şeker üreten beş büyük ülkeden biri. Türkiye de onlardan biri. Bir litre bile nişasta bazlı şekeri vatandaşına vermiyor. Çünkü diyor ki, Fransız çocuklarına zararlı bu, Fransız halkına zararlı, ben yedirmem. Bizde yüzde 15. Kim bastırıyor? Cargill için biz mücadele ettik. Nişasta bazlı şeker için ilk gelen fabrikaydı, biz mücadele ettik, kavgasını biz verdik. Anayasa Mahkemesine biz götürdük. Oyları başka bir parti aldı. Fabrikayı kuran, kurduran parti aldı.”

Herkesin oturup düşünmeye ihtiyacı bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şikayet etmek kolay, çözmek de kolay ama çözüm bizden çok sizin elinizde. Emin olun bunu biz yapmış olsaydık kıyamet kopmuştu Türkiye’de ama niye öbür türlü olunca hiçbir şey olmuyor. Bunun sorgulanması lazım. Biz sorguluyoruz. Biz kendi çocuklarımızı, sizin çocuklarınızı düşünüyoruz, vatandaşın çocuğunu düşünüyoruz. Nişasta bazlı şekeri kim üretiyorsa o ürünleri almayacağız. Ben şahsen kendi evime almıyorum ama vatandaşın bilgilenmesi lazım. Ben inanıyorum, bütün bu konuşmalardan nişasta bazlı şeker bölümü makaslanacak. Televizyonlarda öyle yayınlanacak. Güçlüler, doğru, reklam veriyorlar, doğru ama benim bildiğim kadarıyla emekten daha güçlü bir şey yok.” açıklamasında bulundu.

“Şeker sanayisi milli bir alan”

İktidarın sorunları çözmek yerine fabrikayı satıp işçileri çıkararak sorunları çözdüğünü iddia eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Tokat Sigara Fabrikası ne oldu? Fabrika kapandı mı? Kapandı. İşçiler atıldı mı? Atıldı. Tütün üretimi bitti mi? Bitti. Sorun kalmadı. ‘Ne sorunu var’ diyor. Hepimizin yeniden oturup düşünmeye, en azından son 15-20 yılı yeniden sorgulamaya ihtiyacı var. Biz bunu yapmak zorundayız. Bunu yaptığımız zaman hepimiz rahat ederiz. Bu fabrikada çalışan ne yaptı? Emek harcadı. Ne yaptı? Üretime katkıda bulundu. Aylık düzenli gelir elde etti. Ev tuttu, ev satın aldı, kooperatife girdi. Çoluk çocuğunun günlük yiyeceğini, iaşesini sağladı. Ne yaptı? Kimseye muhtaç olmadı. Fabrika devlete vergi verdi. Ne yaptı? Milli gelir arttı. Kişi başı gelir arttı. Şimdi siz tersini yapıyorsunuz. ‘Kapatacağız bunu’ diyorsunuz, mesele bitmiş olacak. Fabrikalar üretim yapmıyor. Niçin üretim yapmıyor? Niye engelleniyor? Nişasta bazlı şeker satanlar piyasayı ele geçirdiler. Bunları gizli mi yapıyorlar? Hayır. Herkesin gözünün önünde yapıyorlar. Siz de şikayet ediyorsunuz, biz de şikayet ediyoruz. Peki bizim dışımızda kim şikayet ediyor? Ben iktidardan bir şikayet duymadım. Kusura bakmayın, en ufak bir şikayet duymadım.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şeker sanayisinin milli bir alan olduğunun altını çizerek, “Kendimize yetiyoruz. İhraç ediyoruz, dünyanın beş büyük ülkesinden biriyiz. Köylümüz kazanıyor, üreticimiz kazanıyor, herkes kazanıyor. Herkesin kazandığı bir ortamdan herkesin kaybettiği bir ortama doğru şeker sektörü götürülmek isteniyor. Biz buna sahip çıkacağız.” dedi.

AA