Kış hazırlığı satışları artırdı

Ağustos sıcaklarının hızla artmasının ardından Konyalılar kışlık hazırlamaya başladı. Kış için kurutulan sebzelikler için çarşı pazara akın eden Konyalılar uzun süredir durgun olan pazarlara az da olsa canlılık getirdiKaynak: Kış hazırlığı satışları artırdı.

Eklenme: 24 Ağustos 2016 - 14:01 / Son Güncelleme: 24 Ağustos 2016 - 14:01 / Editör: BIK

Fatma GÖKSU- Anadolu’da Bugün Gazetesi(Konya)- Kışa hazırlık olsun diye sebze kurutmaya başlayan hanımlar çarşı Pazar yolunu tuttu. Turşu yapımından salça yapımına kurutmalık sebzeden kahvaltılık sosa kadar kış hazırlığı yapan Konyalılar kesenin ucunu açtı. Darbe girişiminden sonra bir hayli durgunluk yaşayan Pazar esnafını kış hazırlığı bir nebze olsun rahatlattı. 40 yıldır kadınlar pazarında tezgâhtarlık yapan 66 yaşındaki Nazife Akkaş, “Eskiden işler çok iyiydi, şimdi yaptığımız işten de tat alamıyoruz. Her tarafa market yapıldı manavlar çoğaldı kadınlar pazarının eski cazibesi kalmadı. Son bir haftadır kış hazırlığına başlayan kadınlar sayesinde işler biraz canlandı. Her geçen yıl işler biraz daha kötüye gidiyor” diye yakındı.

ESNAF FİYATTAN MENUN

Sebze ve meyve fiyatlarının normal seviyelere indiği için kışlık hazırlık yapan vatandaşların alışveriş yapma oranının hızla arttığını dile getiren 15 yıllık tezgâhtar Veli Ünal , “Fiyatlar normal seviyelerde hatta normalinde altına inebiliyor bazen. Bu hafta kışlık ürün hazırlığı yapan hanımlar domates biber patlıcan biber dolma biber alımını artırdı. Bu sebzelerin fiyatları da normal zamanda sattığımızın çok çok altında” dedi.

ÜRETİCİYİ MEMNUN ETMEK ZOR

Son günlerde kadınlar pazarında canlılık yaşanmaya başladı. Kışa hazırlık olsun diye kilolarca domates biber patlıcan alan vatandaş pazarcıların umudu oldu. Vatandaş ve esnaf fiyatlardan memnunken üreticinin pazardaki fiyattan pek memnun olmayacağını dile getiren tezgâhtar Duran Sarıtaş, “Pazar esnafı uzun süredir durgundu. Ağustos sıcaklarının artmasıyla beraber hanımlar kış hazırlığına başladı, bu da bizim satışlarımızı artırdı. Pazardaki fiyat üreticiye yansımıyor bu da üreticinin yüzünü güldürmüyor. Bizim açımızdan sıkıntı yok fakat ben üreticilere üzülüyorum” dedi.

 VE İŞTE SEBZE FİYATLARI

Domates:0,75 kuruş

Dolma biber:1Lira

Patlıcan:1Lira

Biber:0,50 kuruş

Yeşil Fasülye:1,5 lira