Kış Lastiği uyarısı

1 Aralık 2016 itibarıyla zorunlu olarak kullanılacak olan kış lastiği uygulamasının araçlar için önemli olduğunu hatırlatarak sürücüleri uyaran Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Temsilcisi Mehmet Kutsal, kış lastiğinin özel araçlarda da kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Eklenme: 21 Kasım 2016 - 10:26 / Son Güncelleme: 21 Kasım 2016 - 10:26 / Editör: Büşra Kılıç

Mutlu SARIGÜL- Bu Sabah Gazetesi- Havaların soğuması ve ülke genelinde kar yağışının başlamasının ardından 1 Aralık 2016 itibarıyla zorunlu olan kış lastiği uygulaması için sürücülere, uyarılar gelmeye başladı. Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiğini özel araçların da kullanması gerektiğini ifade eden Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Temsilcisi Mehmet Kutsal, BUSABAH’a konuştu.  Araçların yol tutuşlarının önemine değinen Kutsal;  özellikle kışın düşük sıcaklıklarda frene basıldığında, lastiklerin sertleşmesinden dolayı kaymanın meydana geldiğini belirtti.

ARACIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR

“Kış lastiği olması için illa da karın veya buzun olmasına gerek yok” diyen Kutsal, “Hava sıcaklığının düşük olduğu günlerde, araç lastikleri tıpkı naylon leğenler gibi kayıyor. Bu nedenle kış lastikleri hem yumuşak olduğu için sertleşme olmuyor, hem de yol tutuşunu sağlıyor. Kış lastiğini sadece yük ve yolcu taşıyan araçların değil, özel araçların da mutlaka kullanmalarının şart olduğunu söylüyoruz. Kış lastiği yolcu ve araçlara büyük bir güvenlik sağlıyor, frenlemede yüzde 40-45’e yakın etkiye neden oluyor” diye konuştu.

4 LASTİK OLMALI

Kutsal, “Diyelim ki; sizin aracınız 60 metrede duracaksa, kış lastiği aracın 40 metrede durmasını sağlıyor. Kış lastiği araçlar için bu kadar önemli. Bu kadar önemli olduğu için de, mutlak suretle ve özellikle 4 lastiğin birden değiştirilerek, kış lastiği takılması gerekiyor. Bazı şoförlerimiz aracın ön tekerleklerini kış lastiğiyle değiştirirse yeterli olduğunu düşünüyorlar ama mutlaka 4 lastiğin birden değiştirilmesi gerekiyor. Özellikle şehir dışıma giderken kış lastiği isteniyor ama şehir içinde istenmiyor. Bu bir kanuni zorunluluk değil. 1 Aralık’ta sadece yük taşıma ve ticari araçlarda kış lastiği zorunlu. Ama şehir içi trafik kazalarının önlenmesi için mutlak suretle özel araçların da kış lastiği takması gerekir”  ifadelerine yer verdi.