Kış lastiklerinizi taktırın

Kış aylarında kazaları azalmak ve daha güvenli yolculuk yapılmasını sağlayan kış lastikleri 1 Aralıktan itibaren zorunlu hale gelecek. Takmayan sürücüler ise idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

Eklenme: 25 Kasım 2016 - 09:52 / Son Güncelleme: 25 Kasım 2016 - 9:52 / Editör: Büşra Kılıç

Rahime Gül ERBAŞ- Malatya Sonsöz Gazetesi- Malatya Doğu Anadolu Bölgesinde bulunduğu için kış lastikleri hayati öneme sahip. Kar yağışlarında ve yaşanan yol buzlanmalarında kış lastikleri kaza olmasını engelliyor. Kış lastiği uygulamasını ve kış lastiğinin önemini araba lastiği satıcısı Levent Derin ile konuştuk. Kış lastiğini taktırmak için bir aralığın beklenmemesi gerektiğine değinen Derin: “ Kış lastiği uygulaması 11.ayın ilk haftasında başlayıp Aralığın 1’ inden sonra resmi uygulama geçerli oluyor. Bu tarihten itibaren takmayan araçlar 610 tl idari para cezası uygulanıyor. Lastiklerin zamanında değiştirmesi gerekiyor. Sürücü hem kendi hayatını hem de yayaların hayatını tehlikeye atmadan lastik değişimini yapmalıdır. Bu lastikler kamyonet gurubunda geçen tüm araçlara, hususilere takılması gerekiyor. Büyük araçlarda takılması mecburi, bütün araçların takması gerekiyor. Kış lastiğinin alternatifi olarak zincirleri gösteriyorlar ama zinciri sadece kar yağdığında kullanabilirsin ve araçlara zarar verebiliyor. Ama kış lastiklerini kışın her durumda kullanabilirsin. Nisan ayının ilk haftasına kadar kış lastiklerini takmak zorunlu. Lastikleri takarken sadece bir tekere değil 4 tekere de takmak gerekiyor. Bir tekerde işe yaramaz ve yasak zaten. Kış lastiklerinin değişimini 4 teker ve balans değişimi yaklaşık 40 liraya denk geliyor. Ama sıfırdan bir kış lastiği alırsan tanesi ortalama 200 ile 250 arası aracına göre değişiyor” dedi.

KIŞ LASTİĞİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kış lastiği alırken dikkatli davranmamız gerektiğini söyleyen Derin: “Islak ve karlı havalarda zemini daha iyi tutması için bulunan tırtıkların ölçüsü önemli. Bu dişlerin ölçüsü en az 4 mm olması lazım. Bu ölçüden aşağıda olduğu zaman sıkıntı yaşanıyor.   Bu ölçüleri lastik ölçüm metreleri ile ölçüyoruz. Bu ölçülere uymayan araçlara tıpkı kışlık lastik takmamış gibi cezai işlem uygulanıyor. Alınan lastiklerin aynı ayara ve kaliteye sahip olmalı. Aksi takdirde sağa- sola çekme durumları yaşanacağı için bu tür tekerlerle uzun yola gidilmemesi gereken bir risk. Kış lastikleri, yakıt tüketimini ve kabin içi sesini artırdığı için satın almadan önce fiyatına, yakıt tüketimine, kabin iç sesine de dikkat edilmelidir. Lastik arabaya takılmadan önce balans ayarları yapılmalıdır. Aracınıza kış lastiği taktırmış olsanız bile aracınızda zincir bulundurma sorumluluğunuz devam eder. Kış lastiği kullanıldığı için zincir kullanmaya gerek olmadığı düşünülmemelidir. Bir lastiğin raf ömrü 6 yıl ama kullanım süresi yapacağı kilo metreye bağlıdır. 50 bin km’den sonra lastik artık değiştirilmelidir” dedi.