“Kız çocukları risk altında”

Psikolog Filiz Aküzüm, kız çocuklarının dünya genelinde risk altında olduğunu vurgularken, ülkelerin kalkınmışlığı ile eğitim ve bilim alanındaki kalkınmanın birbirine paralel olduğunun altını çizerek, toplumun eğitim ile bilinçleneceğini söyledi.

Eklenme: 12 Ekim 2017 - 09:18 / Son Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 9:18 / Editör: Büşra Kılıç
Mehmet Uğur ÇAKIL- Diyarbakır Yenigün Gazetesi- Dünya genelinde kız çocukları ile ilgili ortaya çıkan istatistikler korkutuyor.  BM Çocuklara Yardım Fonu verilerine göre dünya genelinde her 10 dakikada bir kız çocuğu gördüğü şiddet yüzünden yaşamını yitiriyor. Psikolog Filiz Aküzüm, kız çocuklarının dünya genelinde risk altında olduğunu vurgularken, ülkelerin kalkınmışlığı ile eğitim ve bilim alanındaki kalkınmanın birbirine paralel olduğunun altını çizerek, toplumun eğitim ile bilinçleneceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verileri kız çocuklarının dramını gözler önüne seriyor. Verilere göre dünya genelinde 1,1 milyar kız çocuğu bulunuyor. Bunlardan 62 milyonu okula gitmiyor. 6 ila 11 yaşlarındaki 16 milyon kız çocuğu ise okula bile başlayamama riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Rapordaki çarpıcı başlıklardan bazıları şöyle;

Dünyada 15-19 yaş arası her 7 kız çocuğundan biri zorla evlendiriliyor.

Gelişmekte olan ülkelerde her 3 kızdan biri, 18 yaşına gelmeden evlenmek zorunda kalırken her 9 kızdan biri de 15 yaşından küçük evlendiriliyor.

Kız çocuklarının çok büyük bir kısmı, evin sorumluluklarını üstlenmek için eğitim hayatlarını sona erdiriyor.

Her gün, 18 yaşının altında 47 bin 700 kız evlendiriliyor.

Dünyada her 10 dakikada bir kız çocuğu gördüğü şiddet yüzünden hayatını kaybediyor.

Bizde kız çocuklarının yaşamış olduğu bu olumsuzlukları kadın hakları savunucularına sorduk.

 “Ekonomik kalkınma çok önemli”

Ülkelerin kalkınmışlığı ile eğitim ve bilim alanındaki kalkınmanın birbirine paralel olduğunun altını çizen Psikolog Filiz Aküzüm, “Kız çocukları dünya genelinde risk altındadır. Özellikle yaş itibari ile ergenliğe giren 14-17 yaş arası kızların çocuk gelin adayı olduklarını görüyoruz. Okul çağındaki kızlarımızın okulundan alınıp eğitim hakları ellerinden alınıyor. Maalesef kız çocukları babaları yaşındaki adamlarla 5-10 bin TL gibi bir para ile takas edilirmişçesine evlendiriliyorlar. Kızlarımızın geleceğine hipotek koyuluyor. Dünya genelinde çocuk yaşta evlendirilen kızlar çocuk anne de oluyor. Kız çocukları küçük yaşta doğum yaptığı için hayatını kaybeden kızlar oluyor. Bu durumda dünyada kız çocuklarının hayatını kaybetmesi veya psikolojisinin bozulmasına sebep oluyor. O yaşlardaki çocuklar evliliğin ağır psikolojisini kaldıramıyor ve bunalıma giriyor. Dünyada ve ülkemizde kız çocuklarının yaşadığı bu zorlukları ortadan kaldırmanın en önemli yollarından biri de devlet politikalarıdır. Kız çocuklarının eğitim, sağlık, evlenme ve sosyal haklarının korunmasının en önemli faktörlerinden biri ekonomik kalkınma ile ilgilidir. Bir ülkenin ekonomik kalkınmışlığı ile eğitim ve bilimin gelişmişliği birbirine paralel yönde ilerliyor. Bu paralel ilerleyiş yaşanmadığı zaman bilinçli insan sayısı da azalıyor” şeklinde konuştu.

“Toplumu eğitim bilinçlendirir”

Devletin eğitimi her yönden desteklemesi gerektiğini vurgulayan Aküzüm, “Eğitim pahalı bir yatırımdır. Siz eğitime gerekli yatırımı yapmadığınız zaman gerekli araç gereci sağlamadığınız zaman eğitimde istenen gelişme sağlanamıyor ve toplumun bilinçlenme oranı da düşüyor. Hal böyle olunca eğitimde yaşanan bu aksaklıklar ailelere oradan da çocuklara olumsuz yansıyacaktır ve geleceği karartılmış bir nesil ortaya çıkıyor. Bu noktada devletin yapması gereken eğitimi her yönden desteklemek olmalıdır. Türkiye’de neler yapıldığını sormamız gerekiyor. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitimde aksaklıklarımız var, eğitimimizin Finlandiya eğitim modeli gibi olduğunu söylemiyorum. Fakat devletin takdir ettiğim kampanyalar yürüttüğünü söyleyebiliriz. Buna ‘Haydi kızlar okula’ ve ‘Baba beni okula gönder’ kampanyalarını örnek olarak gösterebiliriz. Taşımalı eğitim sistemi ve kitapların ücretsiz dağıtılması eğitim alanında benim takdir ettiğim gelişmeler oldu. Akıllı tahta ve internet ağının okullara eğitim destekli olarak sunulması bölgemizde sosyal olarak varlık gösteren şeyhlerin ağaların etkisinin azalmasına sebep oldu. Çünkü bu şeyh ve ağalar ‘Kız çocukları okula gidemez’ , ‘Kız çocuklarının okula gitmesi günahtır’ gibi söylemlerle toplumu olumsuz yönde etkiliyordu. Bu tip söylemler sahtekâr din adamlarının uzun yıllar bu bölgede vücut bulmasında faktör oldu. Artık günümüzde devlet destekli taşımalı eğitim, kitap ve hatta öğrencilere giysi yardımı bile yapılıyor. Artık kız çocuklarının eğitimi ve kız çocuklarının yaşadığı zorlukların eril sahtekar din adamlarının tekelinden kurtulduğunu söyleyebiliriz. Her okulda çocukların gidip danışabileceği rehberlik bölümleri var. Üçüncü dünya ülkeleri ve Ortadoğu için olumlu anlamda bir şey söyleyemeyiz ama bizim ülkemizdeki eğitim tablosu açıkçası beni umutlandırdı” ifadelerini kullandı.