Kız çocuklarını hentbolla geleceğe hazırlıyorlar

Aksaray’da, gecekonduların yoğun olduğu mahalledeki bir ortaokulda beden eğitimi öğretmenliği yapan Serkan Pala ve Fatih Karacaer, küçük yaşlardan itibaren hentbolla tanıştırdığı kız çocuklarını geleceğe hazırlıyor.

Eklenme: 13 Nisan 2018 - 14:23 / Son Güncelleme: 13 Nisan 2018 - 14:23 / Editör: Büşra Kılıç

Aksaray’da, gecekonduların yoğun olduğu mahalledeki bir ortaokulda beden eğitimi öğretmenliği yapanSerkan Pala ve Fatih Karacaer, küçük yaşlardan itibaren hentbolla tanıştırdıkları kız çocuklarını geleceğe hazırlayıp, ortaokuldan sonraki eğitim hayatlarının da devam etmesine katkıda bulunuyor.

Yusuf Hakiki Baba Ortaokulunda beden eğitimi öğretmeni Pala ve Karacaer, 8 yıl önce geldikleri okulda, kız çocuklarına hentbol eğitimi vermeye başladı. İlk etapta spor salonu olmayan okulda parke taşları üzerinde eğitim gören öğrenciler, zamanla Türkiye ve il genelindeki birçok şampiyonada dereceler elde etti.

Kız çocuklarını ortaokul eğitiminden sonra liseye göndermek istemeyen aileleri, çocuklarının spordaki başarılarını örnek göstererek ikna eden öğretmenler, aynı zamanda öğrencileri Hentbol Bayanlar Süper Ligi’nde mücadele eden Aksaray Belediyespor Kulübünün altyapısına kazandırarak, milli takıma kadar yükselmelerine fırsat sunuyor.

“Kızlar erken yaşta evlenmek zorunda kalabiliyordu”

Öğretmenlerden Pala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hentbol Bayanlar Süper Ligi’nde mücadele eden Aksaray Belediyespor Takımı’nda aynı zamanda yardımcı antrenör ve altyapı koordinatörü olduğunu, okulda hentbol eğitimi verdikleri öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmeye çalıştıklarını belirterek, şunları dile getirdi:

“Aileler, gelir düzeyi düşük olduğu için genellikle kız çocuklarını okutma taraftarı olmuyordu. Ortaokul bittikten sonra liseye göndermiyorlardı. Bundan dolayı da kızlar erken yaşta evlenmek zorunda kalabiliyordu. Hentbol sayesinde kız çocuklarımızın lise hayatına devam etmesini sağladık. Bazı öğrencilerimizi yönlendirerek iyi bir eğitim almalarına katkıda bulunduk. Şu an üniversiteye giden öğrencimiz var. Ayrıca A Milli Bayan Hentbol takımı ile 17 Yaş Yıldız Bayan Milli Takımı’na kazandırdığımız sporcularımız oldu. Birçok kızımız da Aksaray Belediyesi’nin hentbol takımı alt yapısında oynuyor.”

“Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz”

İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal da çocukların spora yönlendirilmesinde okul yönetimi ve öğretmenlerin büyük emeğinin olduğunu anlattı. Hentboldaki başarıların ardından okula modern bir spor salonu kazandırıldığına dikkati çeken Kartal, “Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.” dedi.

Sporculardan Melike Sevinç, hentbola ortaokul yıllarında başladığını, kısa süre önce de U17 Bayanlar Hentbol Milli Takım kampına katıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Hentbola küçük yaşta başladım. Okulda çalışırken spor salonumuz bile yoktu. Hentbolu, kilitli taşların üzerinde oynayarak öğrendik. Öğretmenimiz bize çok yardımcı oldu. Kısa süre önce de milli takım kampına katıldım. Şu an milli takıma seçilmeyi bekliyorum. Öğretmenime beni bu şekilde yetiştirdiği için çok teşekkür ediyorum.”

AA