KOAH’a dikkat çektiler

Genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkan, uzun süreli nefes darlığı, öksürük, balgam ile gösteren bir hastalık olan KOAH hakkında, farkındalığın artırılması amacıyla yola çıkan Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü, düzenlendiği etkinliklerle binlerce kişiye ulaştı.

Eklenme: 28 Kasım 2016 - 09:13 / Son Güncelleme: 28 Kasım 2016 - 9:13 / Editör: Büşra Kılıç

Akif ARICI- Antalya Hilal Gazetesi- Seminerlerde, KOAH’ın ilerleyici bir hastalık olmasına karşın, önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğu, tütün dumanı, termik santraller, fabrikalar ve trafikteki arabaların egzozlarından çevreye yaydıkları kirli havanın yanı sıra, ısınma ve yemek pişirme amaçlı evlerdeki soba veya ocaklarda yakılan odun, tezek, ağaç kökleri ve kömürün dumanı ile tozlu dumanlı işyerlerinde soluduğumuz kirli havanın KOAH’a davetiye çıkardığı anlatıldı.

16 Kasım Dünya KOAH Günü’nden bu yana süren etkinlikler kapsamında, Toplum Sağlığı Merkezlerinde eğitim ve stant çalışması yapılarak ilçelerdeki yaş grubu fark etmek sizin vatandaşlara ulaşıldı. KOAH ve iç hava ortamının temizliği hakkında kitapçık, broşür dağıtıldı ve görsel farkındalık için afişler asıldı. Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün düzenlediği etkinliklere tam not veren vatandaşlar ise çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.