‘Konum atma’ kolaylığını CBS sağladı

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ufuk Aydın, yıllardır kamu kurumları arasında veri, üretilen değer paylaşımında yaşanan aksaklık için çözümün Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) olduğunu söyledi.

Eklenme: 21 Kasım 2016 - 09:10 / Son Güncelleme: 21 Kasım 2016 - 9:10 / Editör: Büşra Kılıç

Akif ARICI- Antalya Hilal Gazetesi- Cep telefonlarından adres tarif etmek yerine konum atmanın günümüzde sağladığı kolaylığı hatırlatan Başkan Aydın, birçok belediyede CBS birimlerinin kurulmuş olmasının sevindirici olduğunu söyledi.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kültürünü anlatmak, bu konuda farkındalığı arttırmak amacıyla Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Konferans Salonu’nda konferans düzenledi.

Ülkemizdeki tüm kurumların entegre çalışması, kamu yatırımlarının kamu yararına kullanılabilmesi için gerekli olan veri ve değer paylaşımlarındaki aksaklığın Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile çözülebildiğini anlatan TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ufuk Aydın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da idari yapılandırmasını dönüştürme çabasında olduğunu söyledi. Bu çalışmaların kurumlara yayılarak ortaklaştırılmasının henüz yeterli düzeyde olmadığına değinen Başkan Aydın, özel sektör ve ilgili meslek örgütleriyle birlikte çalışılması gerektiğini söyledi.

ADRES TARİFİ YERİNE, KONUM ATMA

Coğrafi bilginin Harita Mühendislerinin temel disiplini olduğunu savunan Başkan Ufuk Aydın, “Doğru konum bilgisi üretmeyi, ölçme tekniklerini öğrenerek tamamlıyoruz. Bu anlamda ölçme teknikleri ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeler Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanımının itici gücü olmuştur. Artık bize ‘neredesin?’ Diye sorulduğu zaman yerimiz tarif etmiyoruz. Elimizdeki telefonla konum atıyoruz. Yani artık tarif etmiyor, konum bilgisi paylaşıyoruz” diye konuştu.
Özellikle yaşadığımız yoğun nüfus artışı ve yapılaşma baskısı altındaki kentlerde, dengeli planlama ve yerel yöneticilerin geleceğimiz adına alacakları kararları, yüksek doğruluklu, hızlı, minimum finansal yatırım maksimum verim esasında alabilmelerini hatırlatan Başkan Aydın, bunlar içinde CBS’nin kullanımının kaçınılmaz olduğunu yıllar öncesinde söylediklerini anlattı. Gelinen aşamada birçok belediye CBS birimlerinin kurulmuş olmasının sevindirici olduğunu kaydeden Aydın, Büyükşehir idari yapılanması gereği, bu kültürün büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri gibi uzak ilçe belediyelerine de taşınması gerektiğini söyledi.

CBS KULLANAN KURUMLAR ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Programda ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi, ASAT, Konyaaltı Belediyesi, Türk Telekom, Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, DSİ Bölge Müdürlüğü ve Meteoroloji Bölge Müdürlüğü gibi kurumların CBS birimlerinde görev alan personeller, CBS’nin kullanım yöntemleri ve sağladığı faydalar hakkında bilgiler verdi. Akdeniz Üniversitesi’nde görevli akademisyenlerin de sunumlarda yaptığı konferanslarda Türkiye’de önde gelen CBS yazılımı üreticisi firma temsilcileri sektörün gelişimi ve yenilikler hakkında bilgiler verdi.