Kötü muamele ve şiddet kaderleri değil

Antalya Hayvan Dostları Derneği Başkanı Jale Ünsal, son günlerde yaşanan hayvanlara yönelik şiddet olaylarının, dikkate alınması gerektiğini söyledi. Onlara sadece 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde gündeme getirerek sahip çıkılamayacağını dile getiren Ünsal, “Bunun nedeni bilinçsizce sahiplendirilen hayvanların bir süre sonra sokağa atılarak kaderlerine terk edilmeleridir. Hayatında bir hayvana yer vermek isteyenler onları satın almak yerine sahiplensinler. Emrivaki hediye vermesinler” diye konuştu.

Eklenme: 18 Ekim 2016 - 10:41 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2016 - 10:41 / Editör: Büşra Kılıç

Akif ARICI- Antalya Hilal Gazetesi- Antalya Hayvan Dostları Derneği Başkanı Jale Ünsal, son günlerde hayvanlara yönelik şiddettin artmasına tepki gösterdi. Kendisinin de 12 yıl önce kızının eve getirdiği bir köpekle hayvanlara ilgisinin başladığını anlatan Ünsal, sokaktaki hayvanlarla empati kurulması gerektiğini söyledi. Yıllardır bakıma muhtaç sahipsiz hayvanları sahiplendirme ya da geçici ev bulmaya çalıştıklarını anlatan Jale Ünsal, hayvana şiddet gösterenlerin aklından endişe ettiğini belirtti. Hayvanlardan çok insanların bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Ünsal, “Bilinçsizce sahiplendirilen hayvanların bir süre sonra sokağa atılarak kaderlerine terk ediliyor. Onlara sadece 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde gündeme getirerek sahip çıkılamayacağının bilinmesi gerekir. Kötü muamele ve şiddet kaderleri değil” dedi. Hayvan denince akla sadece kedi ya da köpeğin gelmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Jale Ünsal, özellikle ormanlarda yaşayan ve beslenme konusunda güçlük çeken hayvanlara yardımcı olmak için gayret sarf ettiklerini sözlerine ekledi.

SATIN ALMAYIN, SAHİPLENİN

İnsanların hayvan sahiplenmeden önce çok iyi düşünmeleri gerektiğini, onların bir hayvan değil bir arkadaş, bir yoldaş edindiklerini anlamaları gerektiğini yineleyen Jale Ünsal, “Bu hayvanların 14- 15 yıl yaşadığını, aşılarının, mamalarının ve ilgi görmesi gerektiğinin unutulmaması gerekir. Emrivaki bir hediye olmaz. Sonra da ‘Bu köpek bize gelmişti bakamayacağız’ diyorlar. Hayatında bir hayvana yer vermek isteyenler onları satın almak yerine sahiplensinler. Sonuçta 15 yıl evinizin bir parçası olacak. Alerjiniz var mı? Apartmanda ilk alınan kararda kedi-köpek yasağı var mı? Bütün bunlar düşünülerek bir canlının hayatına yön verin” diye konuştu.