SON DAKİKA
   Lösemide yüzde 90 tedavi umudu    Akdeniz'de 4,2 büyüklüğünde deprem    Başarılı gazetecilere ödülleri verildi    İhvan sözcüsü gözaltında    Suriye'den kaçan kadınların dramı belgesel oldu    Önce yüzü sonra hayatı değişti    A Milliler Brezilya ile karşılaşacak    Beyanname verme süreleri uzatıldı    Anzak Koyu'nda Şafak Ayini    Türkler ve Ermeniler karşılıklı gösteri yaptı    Irak'ta kan durmuyor    Yeni hükümetin siyasi programı olmayacak    Esed güçlerinin operasyonlarında 115 kişi öldü    Darfur'da 224 bin kişi çatışmalardan kaçtı    Bu çağrı karşılığını bulur    Kimyasal silahların yüzde 90'ı imha edildi    Bosna'da 23 Nisan kutlamaları    Ermeniler AA fotomuhabirini taciz etti    Gül "Dünyanın en etkili 100 kişisi'' arasında    Erdoğan'ın mesajı küresel ilkeleri teyid ediyor

Köylüye 'hazine arazisi' müjdesi

Maliye Bakanı Şimşek, "Köylünün yıllarca işlediği ve geçimini sağladığı, Hazineye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacak" dedi.

27 Eylül 2013 Cuma, 12:04

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçimini topraktan sağlayan vatandaşların uzun süredir dert yandığı, her an ellerinden gidecek kaygısını taşıdıkları Hazineye ait tarım arazileri konusunda müjdeyi vererek, izlenecek yol haritasını açıkladı.

Şimşek, "Köylünün yıllarca işlediği ve geçimini sağladığı, Hazineye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacak" dedi. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin hükümler getiren kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiğini ve konuya ilişkin detaylı çalışmaların tamamlandığını hatırlattı. 

Söz konusu düzenlemelerle, Hazineye ait tarım arazileri ve bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet edilen konutların hissedarlarına, kiracılarına ve kullanıcılarına doğrudan satılacağı hükmünün getirildiğini anlatan Şimşek, şunları kaydetti: 

"Satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'si olarak belirlendi. Yani arazileri almak isteyenler, ihalesiz ve sadece bedelin yarısını ödeyerek bu topraklara sahip olabilecek. Peşin ödemelerde satış bedeline, ayrıca yüzde 20 oranında indirim uygulanacak. Sonuç olarak köylünün yıllarca işlediği ve geçimini sağladığı, Hazineye ait olan tarım arazileri artık köylünün olacak." 

"Başvuruların alınmasına devam ediliyor"

Bu kapsamda, söz konusu taşınmazları satın almak isteyenlerden başvuruların alınmasına devam edildiği bilgisini veren Şimşek, kanundan yararlanmak isteyenlerin başvuru dilekçelerine Milli Emlak Genel Müdürlüğünün internet sitesinden, defterdarlıklardan ve/veya mal müdürlüklerinden ulaşabileceğini söyledi. Şimşek, başvuruların 28 Nisan 2014 tarihine kadar yapılması gerektiğini ifade etti. AA

MFK

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
BASINDA BUGÜN

Yaygın Süreli Yayınlar

Akşam Gazetesi

Bugün Gazetesi

Cumhuriyet Gazetesi

Dünya Gazetesi

Fanatik Gazetesi

Fotomaç Gazetesi

Habertürk Gazetesi

Hürriyet Gazetesi

Milliyet Gazetesi

Milli Gazete

Posta Gazetesi

Radikal Gazetesi

Sabah Gazetesi

Sözcü

Star Gazetesi

Takvim Gazetesi

Taraf Gazetesi

Türkiye Gazetesi

Vakit Gazetesi

Vatan Gazetesi

Yeni Asya Gazetesi

Yeni Şafak Gazetesi

Zaman Gazetesi

Ortadoğu Gazetesi

PARA PİYASALARI

25 Nisan 2014Cuma

  • BIST 100 72.391 0,00
  • DOLAR 2,1406 0,22
  • EURO 2,9582 0,21
  • STERLİN 3,5988 0,29
  • ALTIN 88,575 -0,58
  • O/N REPO 10,42%
  • BİLEŞİK FAİZ 9,73 0,00
  • CUMHURİYET ALTINI 591,62 -0,55
  • EURO/DOLAR 1,3834 0,02
>