Kriz altına yönlendirdi

Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem, altının her daim güvenli bir liman olduğunu söylerken altının kısa vadeli değil uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu söyledi.

Eklenme: 30 Kasım 2016 - 09:51 / Son Güncelleme: 30 Kasım 2016 - 9:51 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Kriz beklentisinin vatandaşı dolara ve altına yönlendirdiğini kaydeden Ferda Erdem, yastık altında tutulan altınların gün yüzüne çıkması halinde piyasanın rahatlayacağı görüşünde.Başkan Erdem, “Kısa vadeli yatırımcılar ya çok kazanır ya çok kaybeder. 5 ya da 10 yıllık analizlerde altın hep kazandırmıştır ama sert çıkış ve düşüşler etkili. Piyasada çeyrek altın yok, ‘kuyumcular çeyrek altını sakladı’ gibi söylentiler çıkıyor. Bütün vitrinleri mi kapatıyoruz, sonuçta hepsi altın” dedi.

Amerika seçimlerinde Hillary Clinton’ın kazanması durumunda doların yükseleceği, Donald Trump’ın kazanmadı durumunda ise doların gazının alınacağı ve düşeceği ekonomistler tarafından dile getiriliyordu. Ancak bu beklenti gerçekleşmedi.

ABD seçimlerini Trump kazanırken doların bir anda ateşi çıktı ve rekor üzerine rekor kırmaya başladı. Doların yükselişinin önüne geçilemezken bu artış altın fiyatlarını da tetikledi. Antalya Kuyumcular Odası Başkanı Ferda Erdem altına yönelen yatırımcıları uyarırken “Kısa vadeli yatırımcılar ya çok kazanır ya çok kaybeder” dedi.

Altının her zaman için uzun vadede güvenli bir liman olduğunu söyleyen Ferda Erdem, “Altının dini, ırkı, mezhebi yok. Dünya üzerindeki her yatırımcının bu kriz fırtınasında en güvendiği liman altın. Bu da ister istemez fiyatları artırıyor. Altının piyasada olması hem kuyumcuların hem de vatandaşların lehine olacaktır” ifadelerini kullandı.

Erdem, “Kısa vadeli yatırımcılar ya çok kazanır ya çok kaybeder. 5 ya da 10 yıllık analizlerde altın hep kazandırmıştır ama sert çıkış ve düşüşler etkili. Piyasada çeyrek altın yok, ‘kuyumcular çeyrek altını sakladı’ gibi söylentiler çıkıyor. Bütün vitrinleri mi kapatıyoruz, sonuçta hepsi altın. Elimizden gelse düşüreceğiz. Çünkü bizim işlerimiz artar. Şuan büyük durgunluk içindeyiz. Bir de yanlış algı var, altın yüzde 10 artsa bile 3 gram yüzükte 30 lira artar. Ama 300 lira artarmış gibi düşünülüyor. Hindistan ve Pakistan’daki düğün sezonunda da altın sirkülasyonu fazla olduğu için dünyada yüzde 1 etkisi görülüyor. Kısa vadede yatırımcı çok dikkatli olsun” uyarısında bulundu.