Kültür turizmi başladı

Gaziantep Kalesi çevresindeki esnaf, kültür turizmin açılmasını bekliyor.

Eklenme: 21 Eylül 2016 - 13:14 / Son Güncelleme: 21 Eylül 2016 - 13:14 / Editör: BIK

Zeynep Keskin- Hakimiyet Gazetesi(Gaziantep)-Kurban Bayramı tatiliyle birlikte yerli ve yabancı turistlerin Gaziantep’e gelmeye başladığını belirten esnaf önümüzdeki günlerde gelen turist sayısının daha da artacağını söyledi.
Gaziantepli esnaflar dört gözle turistlerin gelmesini bekliyor. Turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Kale çevresi ve kültür yolundaki esnafın yüzü bayram tatiliyle birlikte gülmeye başladı. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar işlerinin iyi olmadığını söyleyen esnaf, önümüzdeki günlerde turistlerin gelmesiyle işlerinin daha da iyi olacağını vurguladı.

DÖRT GÖZLE TURİSTLERİ BEKLİYORUZ

Kültür yolu esnafı olarak, bakırcı ve yemenicisiyle turistleri bekliyoruz diyen Zekeriya Uzunöz, şunları söyledi: “Bayramdan dolayı işlerimizde bir hareketlilik var. Bayram sonrasında da ciddi bir turist yoğunluğu bekliyoruz. Gaziantep’e gelecek turistler gönül rahatlığıyla gelip gezebilirler. Yerli ve yabancı turistlerin Gaziantep’e gelmelerini dört gözle bekliyoruz. Kale çevresindeki kültür yolu esnafı olarak, yemenicisiyle, bakırcısıyla herkesi buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLER GELMEYE BAŞLADI

2 ay öncesine kadar durgun olan işlerinin şimdi daha iyi olduğunu belirten Coşkun Keleşoğlu ise: “2 haftadan bu yana işlerimizde bir artış var. Yerli ve yabancı turistler bayram tatiliyle birlikte gelmeye başladı. Yaklaşık 2 ay öncesine dönersek işlerimiz çok kötüydü şimdi ise işlerden memnunuz. Önümüzdeki günlerde de daha iyi olacak diye ümit ediyoruz. Gaziantep’e gelecek olan turistleri özellikle kültür yolunu gezmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TURİSTLERİN UĞRAK YERİ KÜLTÜR YOLU

Gaziantep’e gelen turistlerin en çok Kale çevresindeki kültür yolunu gezdiklerini ifade eden Ekrem Cengiz ise: “Beklentimiz Kurban Bayramı sonrası yerli ve yabancı turistlerin artacağı yönünde. Kale çevresindeki düzenlemeyle ortaya çıkartılan ‘Kültür Yolu’ projesi turistlerin bu bölgeye olan ilgisini de arttırdı. Gelen turistlerin çoğu kale çevresinden gezmeye başlıyor. Sezonumuz açıldı. Bayram tatili sonrası yerli ve yabancı turistlerin yoğun bir şekilde bu bölgeye geleceğini düşünüyoruz” dedi.