Külünk: Tasarı Federal Meclis’ten geçerse Almanya kaybeder

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili tasarının Alman Federal Meclis’ten geçmesi durumunda Almanya’nın kaybedeceğini söyledi. Külünk, bir aklın Almanya’yı tuzağa düşürmek ve İslam dünyası ile ilişkilerini sınırlandırmak istediğini belirtti. Türkiye ile Alman toplumu arasında her alanda iç içe geçmiş ilişkilerin bulunduğuna işaret eden Külünk, “Alman kız, Türk damat, Türk kız, Alman […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 11:31 / Son Güncelleme: 2 Haziran 2016 - 11:31 / Editör: Oğuz AKÇAKOCA

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili tasarının Alman Federal Meclis’ten geçmesi durumunda Almanya’nın kaybedeceğini söyledi.

Külünk, bir aklın Almanya’yı tuzağa düşürmek ve İslam dünyası ile ilişkilerini sınırlandırmak istediğini belirtti. Türkiye ile Alman toplumu arasında her alanda iç içe geçmiş ilişkilerin bulunduğuna işaret eden Külünk, “Alman kız, Türk damat, Türk kız, Alman damat ve bunların çocukları var. Bunun beraberinde Türkiye’nin en önemli ticari partneri Almanya. Almanya için çok önemli bir Türkiye pazarı var. Türkiye’deki yabancı sermayeli firmalar içinde Alman sermayeli firma sayısı çok yüksek. Birden fazla dostluğu stratejik ilişkileri ifade eden ortaklıklar var” şeklinde konuştu.

Bunların yanında Almanya’da 55 yıldan beri milyonlarca Türkün yaşadığını hatırlatan Külünk, “Almanya gibi dost bir ülkenin parlamentosunda böyle bir yalanın yasalaşması için teklif sunulması dahi bir zavallılık ve acizlik ifadesidir. Bu, Almanya’ya yakışmamaktadır. Bu, Almanya’nın lehine değildir. Türkiye’nin kaybedeceği hiç bir şey yoktur. Karar tasarısı Federal Meclis’ten geçerse kaybedecek olan Almanya’dır” dedi.

Almanya’daki birtakım siyasi partileri besleyen fikir temellerini inşa eden vakıflarda nelerin konuşulduğu, bu kararın geçmesi yönünde oluşturulan kamuoyunun farkında olduklarını anlatan Külünk, şöyle devam etti:

“Siz özgürlük temelli bir Avrupa değerler sistemi ifade edeceksiniz, Türkiye’ye gelince basın özgürlüğünü raftan indirmeyeceksiniz. İfade özgürlüğünü raftan indirmeyeceksiniz. Ama bugün bu soykırım yalanına karşı buradaki Türk topluluğunun bazı gazetelere vermiş olduğu ilanları yayınlattırmayacaksınız, yayınlamayacaksınız. Döneceksiniz bize de ifade özgürlüğü diyeceksiniz. Bizim artık bunlara karnımız tok. Bizim dostlarımızdan beklediğimiz nedir. Samimi olmaları.”

Birilerinin Almanya’ya haçlı liderliğini dayatmak istediğini belirten Külünk, yasa tasarısına bakıldığında Ermeniler ve söz konusu coğrafyada bütün Hristiyanlara soykırım yalanını dikte ettiklerini, ancak Almanya’nın sağduyusunun buna izin vermeyeceğini temenni ettiğini dile getirdi.