Kunduracılar yok olmama mücadelesinde

Hayatın günden güne fabrikasyon ürünlere dönüştüğü çağımızda, el sanatları ve eski zanaatkarlar yok olmaya yüz tutuyor.

Eklenme: 21 Mart 2017 - 09:42 / Son Güncelleme: 21 Mart 2017 - 9:43 / Editör: Büşra Kılıç

İhsan KUMRU- Milletin Sesi Gazetesi- Geçmişte ülkemizde her köyde bir kunduracı dükkanı bulunurken, günümüzde neredeyse bu meslekle uğraşan kimse kalmadı. Yurtdışından ülkemize gelen hazır ayakkabıların mağazalarda yerini almasıyla unutulan kunduracılık mesleği sadece bir iki kunduracının verdiği mücadeleyle ayakta durabiliyor.

Binbirzorluğa göğüs gererek günümüze kadar gelen kunduracıdan yalnızca biri olan 65 Yaşındaki Kunduracı Ustası Baki Çınar, dünden bugüne kunduracılık zanaatının gelişimini ve yok olma sürecini anlattı.

Özellikle dar gelirli vatandaşlar eskiyen ayakkabılarını tamir ettirerek yenilemeyi tercih ederken, kunduracılarda geçimlerini daha çok tamir işlerinden sağlıyor. Yıllar öncesine göre son yıllarda kunduracılık mesleğinin geçerliliğini kaybettiğini ifade eden 65 Yaşındaki Kunduracı Ustası Baki Çınar, Kunduracılık mesleğinin son sayfasına gelindiğini söyledi.

Eskinden Erzurum’da kunduracılık beyaz sayfa olduğunu kaydeden 65 Yaşındaki Kunduracı Ustası Baki Çınar, bu sanatın Erzurum’da bittiğini söyledi.

Çınar,” Kunduracılık mesleğinin son sayfasına geldi. Alttan yetişen çırak sanatkâr yok. Eskinden Erzurum’da kunduracılık beyaz sayfa idi. Biz bu sayfayı kapattık.  Erzurum’da yüzde 3’ü kunduracıydı. İmalat yapan kunduracıydı. Kunduracıların yanında 40 çalışanı vardı. Erzurum’da vatandaşlar kaliteli ayakkabı giyerlerdi.  Erzurum’da bu sanat bitti. Erzurum’da kunduracılık yapan üç ustadan bir benim. Bu işin karı ‘da kalmadı. Beyaz sayfayı kapattık kara sayfaya geçtik. “

BU SANAT YOK OLMASIN

Gittikçe yaygınlaşan ve kaliteden uzak seri kundura imalatının çoğalması küçük esnafı etkilediğini belirten Kunduracı Ustası Baki Çınar, bu el sanatının unutulmasını veya yok olmasını istemediklerini söyledi.

Çınar,” Kendimizi bildik bileli bu mesleğin içerisindeyiz.Eskisi gibi çırak yetiştiremiyoruz. Eskiden vatandaşlar gelip bize çocuklarını bırakırlardı, sanat öğrensin diye, şu an gelen yok, öğreten yok. İster istemez zamanla kaybolacak meslekler arasında Kunduracılık mesleğini görüyorum. Kunduracılık el yapımı, büyük ve ince ustalık işidir. Ustanın elinde sanat işidir. Sürekliliği olan bir meslektir. Bu meslek bitti.Çoğu kişiler bu ayakkabı üretiminden haberdar, fakat gereken değer verilmemekte. Devletin bizim gibi zanaatkârlara sahip çıkmasını ve desteklemesini istiyoruz. Çırak yetişmemesi durumunda, bize ait olan adını dünyada duyuran yumurta topuk ayakkabı sahipsiz ve ustasız kalacak. Yeni nesle bu el sanatımızı mutlaka sevdirip, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmalarını istiyoruz. Bu el sanatının unutulmasını veya yok olmasını istemiyoruz.”