“Kur artışı inşaat sektörünü de etkiler”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayında gerçekleşen konut satışlarının rakamlarını açıkladı. Buna göre Ekim ayında Türkiye’de bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 25 oranında artarak 130 bin 274’e ulaştı.

Eklenme: 24 Kasım 2016 - 09:09 / Son Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 9:09 / Editör: Büşra Kılıç

Akif ARICI- Antalya Hilal Gazetesi- Türkiye’de geçen yıl Ekim ayında yapımı bittikten sonra ilk kez satılan konut sayısı 50 bin 564 iken bu yıl sayı 61 bin 667’ye yükseldi. Antalya’da geçen yıl Ekim ayında 2 bin 141 yeni konut satılırken bu yıl sayı küçük bir düşüşle 2 bin 83’e geriledi. Kentte ikinci el konut satışı geçen yıl Ekim ayında 2 bin 834 iken bu yıl ise 3 bin 471’e çıktı.
Ancak Dolar ve Euro’daki artış tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektöründe de hissedilmeye başlandı. Dolar’ın 3.40, Euro’nun ise

PALANDÖKEN: FİYATLARDA İNDİRİME GİDİLMELİ

Dolar ve Euro’daki artış, stokçuları, spekülatörleri ve fırsatçıları yine gün yüzüne çıkardığını kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İnşaat sektöründe kaç ürün dövizle alınıyor ve ithal ediliyor ki inşaat malzeme fiyatları ile ev fiyatları ve kiralar birden bire katlanmaya başlandı. Acilen mülk sahipleri kiralarda indirime gitmeli ve döviz cinsinden alışverişler mutlaka bitirilmelidir. Felaket tellallığı ülkeye zarar getirir. Dövizle yapılan tüm anlaşmalar Türk parasına yani TL’ye çevrilmelidir. Dövize olan bağımlılık mutlaka sona erdirilmelidir” diye konuştu.

KARATAŞ: KUR ARTIŞININ ETKİSİ KAÇINILMAZ

İnşaat sektörünün uzun süreli sektör olması nedeniyle, satış rakamlarında ani düşüşler ve yükselişlerin tıpkı döviz piyasasındaki gibi beklenmeyeceğini belirten Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş, dövizdeki artışın uzun süreli devam etmesi durumunda inşaat sektörünün ana girdisi olan enerji ve metal piyasasını da etkileyeceğini söyledi.
Buna bağlı olarak ta inşaat maliyetlerindeki artışın kaçınılmaz olduğunu anlatan Karataş, “Yani Merkez Bankası’nın ve ekonomi idaresinin bir an evvel ani yükselişler ve düşüşlere müdahale etmesi şart. Küçük dalgalar müdahale gerektirmez piyasa kendi dengesini bulur ancak büyük dalgalanmaların neticesinde ve uzun sürmesiyle oluşacak girdap, inşaat sektörünü etkilemesiyle önümüzdeki süreçte mesleğe bağlı yaklaşık 300 iş kolunu etkileyecektir. Böyle bir etkileşimin olmaması için uzun dalgalanmalardan kaçınılmalı. Yan yana iki inşaattan birisinin bitmiş diğerinin ise yeni başlanmış olduğu konut üretimlerinde haksız rekabetinde önüne geçmek adına, uzun süreli bir faiz artışının ve yüksek kur politikasının olmaması gerekir. Yani yan yana iki binadan yeni başlayanın maliyeti 3.50 kurlarında devam ederken, diğeri 2.80 kurlarında inşaatı bitirmiş. Biri demiri 10 liradan alırken diğeri 15 liradan almış. Yanındaki 200 bin TL’ye verirken, bu 300 bin TL dediğinde satamamış ve doğal olarak haksız rekabet oluşmuştur” diye konuştu.

DÖVİZE RAĞMEN SATIŞ ARTIYOR

İstikrarlı politikası olmayan yerde ne yerli nede yabancı yatırımcının olacağına dikkati çeken Deniz Karataş, “Bu tür spekülatif hareketler istikrarsız fiyat politikasını tetikler ve yatırımcıyı kaçırır. Son açıklanan istatistiklere göre geçen ay en çok konut satışı yapan iller arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Antalya 4’üncü sırada yer almıştır.
Demek ki, kurlar böyle olmasa satışlar daha çok artacaktır” dedi.