Kursların reklam zaferi

Bir kahve firması tarafından çekilen ve içerisinde ‘Bakkaldan alınan ehliyet yuvaya geri döndü’ sözleri bulunan reklamda gelen tepkiler sonrasında o sözlerin bulunduğu kısım çıkartıldı.

Eklenme: 13 Ekim 2016 - 08:56 / Son Güncelleme: 13 Ekim 2016 - 8:56 / Editör: Büşra Kılıç

Yalçın KÜÇÜK- Antalya Hilal Gazetesi- Bir kahve firması tarafından çekilen ve içerisinde ‘Bakkaldan alınan ehliyet yuvaya geri döndü’ sözleri bulunan Reklam filmine, Antalya Sürücü Kursu ve Çalışanları Derneği sert tepki göstermiş ve gerekirse yargı yoluna başvuracaklarını söylemişti. O çıkış ses getirdi ve o reklamda yer alan ‘Bakkaldan alınan ehliyet yuvaya geri döndü’ sözleri kaldırıldı. Dernek Başkanı Hakan Akan, kursların yıpratılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Bir kahve firması tarafından çekilen ve içerisinde ‘Bakkaldan alınan ehliyet yuvaya geri döndü’ sözleri bulunan reklamda gelen tepkiler sonrasında o sözlerin bulunduğu kısım çıkartıldı.

Antalya Sürücü Kursu ve Çalışanları Dernek Başkanı Hakan Akan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile reklam filmine tepki göstermiş ve reklamı yayınlayan firmaya 50 bine yakın şikayet maili attıklarını ifade etmişti. Hakan Akan, “Biz Milli eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 3 bin 500 sürücü kursu ve 40 bine yakın çalışanı ve aileler ile birlikte 200 bin kişilik bir sektörü oluşturuyoruz. 200 bin kişi olarak bu reklam filminin ortadan kalkmasını istiyoruz. Biz bu konuda şikayetlerimizi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTUK) ilettik” demişti.

YOL GEÇEN HANI DEĞİLİZ

O tepkiler karşılığını buldu ve firma reklamda yer alan ‘Bakkaldan alınan ehliyet yuvaya geri döndü’ sözlerinin bulunduğu kısmı yayından kaldırarak daha kısa bir reklam yayınlattı. Bunun üzerine kendilerine destek veren herkese teşekkür eden Başkan Akan, “Bu ve benzeri şekilde reklamlar yada propagandalar ile zaman zaman sürücü kurslarımız karalanmak isteniyor. Bizler de gerek şahsım gerekse dernek olarak kurslarımıza sahip çıktık, çıkmaya da devam ediyoruz. Sürücü Kurslarını bir yol geçen hanı gibi görenleri kınıyor benzeri durumlarda tepkilerimizin daha da büyük olacağını hatırlatmak isterim” dedi.

SADECE BİZİ ZAN ALTINDA BIRAKMADILAR

Bugün itibari ile AB standartlarının daha da üzerinde bir eğitim sistemi içerisinde sürücü kurslarının eğitim verdiğinin altını çizen Hakan Akan, “Burada sadece bizler değil milyonlarca ehliyet alan vatandaşlarımız da zan altında kalıyor. Biz burada emeğe yapılan haksızlığı kınadık. Bizim burada bakkallarla asla bir sıkıntımız olmaz. Bakkallara hürmetimiz sonsuz. Bakkaldan bir mal alışverişi gerçekleşir. Sürücü kurslarında bir mal alışverişi bir tezgah söz konusu değildir. Tamamen eğitim odaklıdır. Söz konusu eğitimlerde Karayolları Genel Müdürlüğü kurallarına uygun Milli Eğitim Bakanlığı müfredatlarına göre yapılmaktadır. Bu eğitimleri bizler kafamıza göre vermiyoruz. Kaldı ki sınavları da biz yapmıyoruz. Bizler belirlenen çizgiler dahilinde bilgileri aktarıp, pratikte de başarılı olabilmesini sağlayarak sürücü adayının başarılı olmasına yardımcı olmaktır” ifadelerine yer verdi.

Söz konusu reklam filminde yer alan ibarelerin reklamdan kaldırılarak sürücü kurslarının itibarının zedelenmesinde kendilerine destek verenlere de teşekkür eden Antalya Sürücü Kursu ve Çalışanları Dernek Başkanı Hakan Akan, “Benzeri olaylar karşısında mücadelemiz sürecek” dedi.