Kurtulmuş: Medyanın FETÖ mücadelesine katkısı önemli

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, FETÖ ile mücadelede medyanın desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Medyanın mücadeleye katkı sağlaması, Türkiye’nin milli menfaatlerine uygun olacaktır.” dedi.

Eklenme: 19 Ekim 2016 - 15:51 / Son Güncelleme: 19 Ekim 2016 - 15:54 / Editör: Ferhat Esnek

ANKARA – Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin yoğun bir gündemden geçtiğini anımsatan Kurtulmuş, 15 Temmuz’dan sonra FETÖ ile mücadelenin planlanan şekliyle devam ettiğini belirtti.

“115 bin kişi hakkında işlem yapıldı”
FETÖ ile mücadelenin, hiç kimseye haksızlık yapılmadan sürdüğüne işaret eden Kurtulmuş, 115 bin kişi hakkında işlem yapıldığını, haksızlık yapıldığı görülenler hakkında da gerekli çalışmaların olduğunu kaydetti.

“Gülen’in iadesine ilişkin gelişmeler olumlu hale geliyor”
FETÖ’nün elebaşı Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili sürece ilişkin de açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Hemen 15 Temmuz’un arkasından, Gülen’in iadesiyle ilgili süreçle, bugün arasında bizim açımızdan daha müspet bir gelişme söz konusudur. Türkiye tezlerini ortaya koydukça, sürekli resmi müzakereler yapıldıkça, heyetle gittikçe, muhataplarımızla konuştukça gelişmeler daha olumlu hale geliyor. Amerika’ya sürekli şunu söylüyoruz, ‘Bu adamı ya iade edin ya bu süre içerisinde geçici olarak gözaltına alın.’ Çünkü adam hala oradan yaptığı açıklamalarla hem kendi örgütünü yeniden konsolide etmeye çalışıyor hem de Türkiye’ye yapılan algı operasyonlarına çok önemli katkılarda bulunuyor. Dolayısıyla tehdit geçmiş değildir. Bu tehdidin bertaraf edilmesi, önlenmesi için geçici de olsa bu adamın gözaltına alınması, Türk-Amerikan ilişkilerini iyiye doğru götürecek bir adımdır.”

“Medyaya büyük görev düşüyor”
FETÖ ile mücadelede medyanın da desteğine ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Hem kamuoyuna FETÖ gerçeğinin ne olduğunu anlatmak bakımından hem Türkiye Cumhuriyeti devletinin, hükümetinin milletin karşı karşıya kaldığı bu büyük saldırının mahiyetinin iyi anlaşılması bakımından burada bir sürekliliğe ihtiyacımız var. Medyanın da bu anlamda mücadeleye katkı sağlaması, Türkiye’nin milli menfaatlerine uygun olacaktır.”