Kurutmalıklar yoğun ilgi görüyor

Havaların soğuması ve kışın gelmesiyle birlikte yazdan hazırlanıp kış için kurutulan sebze ve meyveler tüketilmeye başlandı. Çeşit çeşit yemeği yapılan biber, patlıcan, salatalık ve kabak kurusu doğal ve organik olduğu için halk arasında da çok fazla tercih ediliyor.

Eklenme: 13 Şubat 2018 - 09:54 / Son Güncelleme: 13 Şubat 2018 - 9:54 / Editör: Büşra Kılıç

Rahime Gül ERBAŞ- Malatya Sonsöz Gazetesi- Yazın sıcak günlerde kışa hazırlık olarak yapılan sebze kurutmalıkları kışı yaşadığımız şu günlerde sofralarımızı süslüyor. Domates, biber, patlıcan, kabak, salatalık gibi sebzeleri yazın güneşte kurutularak hem dolmalık hem de kavurmalık olarak hazırlanıyor. Özellikle doğal ürünleri, yiyecekleri tercih edenlerin vazgeçilmezlerinden. Anado­lu’da ve Malatya’da sıklıkla yapılan kıymalı kuru dolmanın da ana maddesi. Eskiden derin dondurucular olmadığı için insanlar kış hazırlığı için ellerindeki sebzeleri güneşte kurutarak hem muhafaza ediyorlardı hem de bu sayede kış için yiyecek hazırlıyorlardı. Teknoloji geliştiği halde bu lezzetten vazgeçemiyor insanlar. Bu geleneksel yöntemle yapılan kurutmalıklar marketlerde, tezgâhlarda yerlerini koruyor. Her zaman aranan bir lezzet olan kuru dolmanın ve kurutmalık kavurmanın tarifini bize Elif Kara anlattı: “ Yiyecek konusunda rahat bir kış geçirmek için atalarımız yazdan hazırlıklarını yapıyorlarmış. O hazırlıklardan birisi de sebze kurutması. Bizde de halâ devam ediyor. Kış sof­ralarımızın vaz geçilmez yemeklerinden. Misafirlere kışın muhakkak yapılan bir yemek. Yazın bahçeden topladığımız taze patlıcan, biber, salatalık ve kabağı oyarak dolmalık hale getiriyoruz. Bunları daha sonra tuzlayarak ipe geçir­erek güneşte kurutuyoruz. Kuru kavurmalık için de fasulye, biber, patlıcan, salatalık gibi sebzeleri doğrayarak biz beze yayarak güneşe seriyoruz. Kuruyan sebzeleri güneşten alarak Eylül ayı başında yağmurlar başlamadan hava al­mayacak şekilde muhafaza etmeliyiz. Yoksa yağmurlar­la beraber rutubet olduğu için kurutmalarımız yumuşar ve hemen bozulur. Yazdan hazırladığımız kurutmalıkları dolma yapmadan önce yapacağımız kadarını sıcak suya bastırıyoruz yumuşaması için. Dolmanın harcı için bir mik­tar bulguru kıyma ile birlikte yoğuruyoruz. İçine rendelen­miş soğan, pirinç, salça ve ince kıyılmış maydanoz ekley­erek tekrar yoğuruyoruz. Daha sonra yumuşayan biber ve patlıcanların içine hazırladığımız içi koyarak tencereye dik bir şekilde yerleştiriyoruz. Bu dolmanın içine yazdan bidonlara bastığımız tevek yapraklarından da koyuyoruz daha farklı bir lezzet elde ediyoruz. Ayrı bir tencereye ince kıyılmış soğan, yağ koyarak kavuruyoruz, üzerine salca koyarak su ekliyoruz. Su kaynayınca hazırladığımız dol­maların üzerine boşaltıp dolmaları kısık bir ateşte pişiri­yoruz.”

“KURUTMALIK KAVURMASI DA YAPIYORUZ”

Hem dolması hem de kurutmalık kavurması olduğuna değinen Kara sözlerini şöyle sürdürdü: “Yazdan doğrayıp hazırladığımız kurutmalıkları dolma dışında kurutmalık kavurması olarak ta yapıyoruz. Hazırladığımız sebze ku­rularını özellikle, domates, biber, patlıcan, kabak, fasulye kurularını kaynar suya atarak yumuşamalarını sağlıyoruz. Daha sonra suyunu süzüyoruz. Bir tencerede ince kıyılmış soğanları zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavuruy­oruz. Üzerine salça ekliyoruz. Salca iyice ezildikten son­ra kurutmalarımızı ve tuz ekleyerek karıştırıyoruz. Ka­vurmamız hazır hale geliyor. Pilavların ve meşhur sıkma köftemizin yanında, kahvaltılarda tüketilebilir.”