Libya hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Libya’da geçici hükümet yetkililerinin Türkiye’ye yönelik hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalarını beklediklerini bildirdi. ANKARA (AA) – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya’da geçici hükümet yetkililerinin sorumsuz tutumlarını gözden geçirmelerini, Türkiye’ye yönelik hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalarını beklediklerini bildirdi. Bilgiç, bir soruya verdiği yanıtta, Libya Geçici Hükümeti Başbakanı Abdullah El Seni’nin dün El-Şark […]

Eklenme: 19 Şubat 2015 - 10:25 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:17 / Editör: BIK

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Libya’da geçici hükümet yetkililerinin Türkiye’ye yönelik hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalarını beklediklerini bildirdi.

ANKARA (AA) – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Libya’da geçici hükümet yetkililerinin sorumsuz tutumlarını gözden geçirmelerini, Türkiye’ye yönelik hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalarını beklediklerini bildirdi.

Bilgiç, bir soruya verdiği yanıtta, Libya Geçici Hükümeti Başbakanı Abdullah El Seni’nin dün El-Şark El-Evsat gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye’yi Libya’nın içişlerine karışmakla suçladığını ve Libya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerini ülkeden çıkarmakla tehdit ettiğini hatırlattı.

Geçici Hükümet tarafından atanan bir askeri yetkilinin de Libya basınına, Türkiye’yi Libya’daki teröristleri desteklemekle itham eden açıklamalarda bulunduğunu belirten Bilgiç, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Eylül 2014 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu marjında Temsilciler Meclisi Başkanı Agila Salih İsa Guveyder ile, adı geçenin talebi üzerine, yaptığı görüşmede ve Ankara Milletvekili Emrullah İşler’in, Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin Özel Temsilcisi sıfatıyla 20 Ekim ve 3 Kasım 2014 tarihlerinde Libya’yı ziyaretleri sırasında, Trablus ve Misurata’daki temaslarının yanı sıra Tobruk ve Beyda’da Guveyder, El Seni ve Dışişleri Bakanı Muhammed Dayri ile yaptığı görüşmelerde, bu tür mesnetsiz iddialarda bulunulmaması, vatandaşlarımızın ve firmalarımızın tehdit edilmemesi ve bölgede birtakım çevrelerce ülkemiz aleyhine yürütülen propagandaya alet olunmaması yönünde defaatle uyarıda bulunulmuştu.” 

Gerçek dışı açıklamaların ve tehditlerin devam ettiğinin görüldüğünü vurgulayan Bilgiç, “Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Libya’da yaşanan son gelişmeleri ve ülkemizin barışın tesisine olabilecek katkılarını ele almak üzere Guveyder’i ülkemize davet etmiş ancak söz konusu ziyaret adı geçen tarafından henüz gerçekleştirilmemiştir. Geçici Hükümet yetkililerinin sorumsuz tutumlarını gözden geçirmelerini, ülkemize yönelik hasmane ve temelsiz açıklamalardan kaçınmalarını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Tutum değişikliği yapılmadığı takdirde gereken tedbirlerin alınmak zorunda kalınacağının altını çizen Sözcü Bilgiç, şunları kaydetti:

“Dün dördüncü yılı idrak edilen 17 Şubat devriminin başından bu yana ülkemizin Libya’nın yeniden imar ve inşası ile devlet kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi için sağladığı destek ortadadır. Libya Geçici Hükümetinin bu tür açıklamaları, kardeş Libya halkının ülkemize yönelik dostluk ve minnettarlığını yansıtmadığı gibi, bu beyanların ne kadar Libya kaynaklı olduğu da şüphelidir.”

 

marriage affairs developersalley.com wife cheat
women looking to cheat cheat women my wife cheated on me now what