Liseliler atık sudan elektrik üretti

Milas’ta iki lise öğrencisi, TÜBİTAK projesi kapsamında rezervuar sistemine entegre ettikleri sistemle atık sudan elektrik üretmeyi başardı. Milas’ta lise öğrencileri, TÜBİTAK projesi için rezervuar sistemine monte ettikleri sistemle, atık sudan depolanabilir elektrik enerjisi elde etti. Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bölümünde eğitim gören 11. sınıf öğrencileri Umut Ertürk ve Hasan […]

Eklenme: 2 Haziran 2016 - 16:58 / Son Güncelleme: 2 Haziran 2016 - 16:58 / Editör: BIK
Milas'ta lise öğrencileri Umut Ertürk (sağda) ve Hasan Demir (ortada), TÜBİTAK projesi kapsamında rezervuar sistemine entegre ettikleri sistemle atık sudan elektrik üretmeyi başardı. Öğretmen Kürşat Ertuna (solda) AA muhabirine açıklama yaptı. ( Mutlu Hazer - Anadolu Ajansı )

Milas’ta iki lise öğrencisi, TÜBİTAK projesi kapsamında rezervuar sistemine entegre ettikleri sistemle atık sudan elektrik üretmeyi başardı.

Milas’ta lise öğrencileri, TÜBİTAK projesi için rezervuar sistemine monte ettikleri sistemle, atık sudan depolanabilir elektrik enerjisi elde etti.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bölümünde eğitim gören 11. sınıf öğrencileri Umut Ertürk ve Hasan Demir, öğretmenleri Kürşat Ertuna’nın danışmanlığında TÜBİTAK projeleri için “Atık Sudan Enerji Üretimi” çalışması yaptı.

Tuvalet temizliğinde kullanılan ve atığa dönüşen rezervuar (tuvaletlerde kullanılan su deposu) sularının akış bölümüne yerleştirilen pervane ve dinamo yardımıyla bağlı olduğu aküye elektrik ulaştırmasını sağlayan sistem kuran liseliler, sistemlerini başarıyla çalıştırdı.

Projelerinde atık sudan enerji üretimi yaptıklarını belirten Ertürk, “Bisikletlerde kullanılan bir dinamoya kendi imkanlarımızla yaptığımız pervaneyi birleştirdik. Boru çapını daraltarak pervanenin daha etkin dönmesini ve bu yolla bağladığımız aküyü şarj etmesini sağladık.” dedi.

– “Sistem 6 voltluk enerji üretiyor”

Öğrencilerden Hasan Demir, projenin geliştirilmesi için araştırmaları sürdürdüklerini anlatarak, sistemin 6 voltluk bir enerji ürettiğini kaydetti.

Sistemi geliştirip daha büyük bir pervaneyle elektrik üretimini artırmayı amaçladıklarını dile getiren Demir, “Şu anda 6 voltluk bir enerji üretiyor. Pervaneyi ve dinamoyu büyütmeyi düşünüyoruz. Daha büyük bir pervaneyle daha çok elektrik üretmeyi planlıyoruz. Projeyi geliştirmek için çalışmalarımız sürüyor.” diye konuştu.

Muhabir  Mutlu Hazer

AA