Londra’da 27 katlı bina yandı: En az 6 ölü

İngiltere’nin başkenti Londra’nın batısında bulunan Kuzey Kensington bölgesindeki 27 katlı Grenfell Tower binasında günün ilk saatlerinde büyük bir yangın çıktı. Çıkışı nedeni henüz belli olmayan yangında en az 6 kişi yaşamını yitirirken, 50 kişi de yaralandı.

Eklenme: 14 Haziran 2017 - 13:58 / Son Güncelleme: 14 Haziran 2017 - 14:20 / Editör: Ferhat Esnek

Saatlerdir kontrol altına alınmaya çalışılan yangının yer yer devam ettiği ve binadan dumanların yükseldiği görülüyor. Yangın çıktığı sırada binada yüzlerce kişinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Londra Emniyet Müdürlüğü, yangında altı kişinin yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini açıkladı.

Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Polis Şefi Stuart Cundy, “Şu aşamada altı kişinin hayatını kaybettiğini teyit ettik ancak bu sayının, önümüzdeki günlerde devam etmesi beklenen çok karmaşık kurtarma operasyonu sırasında daha da artması bekleniyor. Birçok kişi de tedavi görüyor” dedi.

Londra İtfaiye Müdürü Dany Cotton da daha erken saatlerde yaptığı açıklamada, binanın “büyüklüğü ve karmaşık yapısının” hayatını kaybedenlerin tespitini zorlaştırdığını söyledi.

Cotton, binada yaşayanlara hayatta olduklarını polise bildirmelerini isterken, böylece yetkili makamların da daha sağlıklı bilgi toplamasına yardımcı olacaklarını da sözlerine ekledi.

Cotton, “benzeri daha önce görülmemiş bu olayın” nedeninin henüz belli olmadığını ve bina ile yangın hakkında tahminlerde bulunmak için henüz erken olduğunu da ifade etti.

120 dairenin bulunduğu belediyelerin dar gelirli kişilere uygun fiyatlardan kiraladıkları evlerden oluşan bu sosyal konut binasında yangın çıktığında yaklaşık 600 kişinin olduğu düşünülüyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.