Macaristan-Sırbistan sınırı yeniden açıldı

Sığınmacı akını nedeniyle 17 Eylül’de kapatılan Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke-Horgoş sınır kapısı yeniden açıldı.BUDAPEŞTE (AA) – Sığınmacı akını nedeniyle 17 Eylül’de kapatılan Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke-Horgoş sınır kapısı yeniden açıldı. Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter ve Sırbistan İçişleri Bakanı Neboyşa Stefanoviç, 17 Eylül’de 30 günlüğüne kapatılan Röszke-Horgoş sınır kapısının bugün açıldığını düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdular. Macar Bakan […]

Eklenme: 20 Eylül 2015 - 18:55 / Son Güncelleme: 20 Eylül 2015 - 18:55 / Editör: BIK

Sığınmacı akını nedeniyle 17 Eylül’de kapatılan Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke-Horgoş sınır kapısı yeniden açıldı.BUDAPEŞTE (AA) – Sığınmacı akını nedeniyle 17 Eylül’de kapatılan Macaristan-Sırbistan sınırındaki Röszke-Horgoş sınır kapısı yeniden açıldı.

Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter ve Sırbistan İçişleri Bakanı Neboyşa Stefanoviç, 17 Eylül’de 30 günlüğüne kapatılan Röszke-Horgoş sınır kapısının bugün açıldığını düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdular.

Macar Bakan Pinter, “Sığınmacı krizi hem Macaristan’da hem de Sırbistan’da olağanüstü duruma sebebiyet verdi. Bunu birlikte çözmeye çalışacağız” dedi.

Sırp Bakan Stefanoviç de sığınmacı krizinin devam ettiğini belirterek Macar mevkidaşı ile uluslararası sınırların ve ekonomik işbirliğinin iki ülke için öneminin altını çizdiklerini söyledi.

Macaristan makamları, Röszke-Horgoş sınır kapısının 17 Eylül’den itibaren 30 gün sığınmacı krizinden ötürü kapatıldığını bildirmiş, yolcuların, araçların ve taşımacıların bu sınır kapısından geçişine izin verilmeyeceğini duyurmuştu.

Macaristan’a mülteci akını devam ediyor

Bu arada, Macaristan Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülkeye bu yıl 217 bin 382 kişinin girdiği, bunlardan 201 bin 355’inin Sırp-Macar, 15 bin 833’ünün ise Hırvat-Macar sınırından geldiği belirtildi.

2012 yılında 2 bin kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu Macaristan’da bu yıl sonunda ülkeye gelen sığınmacı sayısının 300 bini aşması öngörülüyor.

Daha iyi bir yaşam sürmek için Batı Avrupa’ya ulaşmak isteyen sığınmacıların zorlu yolculuğu sürüyor.

Macaristan’ın Sırbistan sınırını kapatmasının ardından Hırvatistan’a yönelen sığınmacılar, buradan Macaristan’a ve Slovenya’ya girmeye çalışıyor. Yaklaşık 700 sığınmacı, Hırvatistan üzerinden Slovenya’ya girmek için Bregani’deki sınır kapısının yakınında kurdukları çadırlarda bekliyor.

Slovenya polisinin yavaş hareket etmesi nedeniyle bazı sığınmacıların üç gündür bu sınır kapısında bekledikleri belirtilirken, Hırvatistan-Slovenya sınırındaki bölge küçük bir çadır kenti andırıyor.

Hırvatistan İçişleri Bakanlığı, 16 Eylül’den beri ülkeye 25 binden fazla sığınmacının girdiğini açıkladı.
Sırbistan üzerinden Hırvatistan’a giren sığınmacılar tren ve otobüslerle Macaristan ve Slovenya sınırlarına taşınıyor. Hırvatistan’ın Sırbistan sınırındaki Tovarnik kasabasında hala 3 bin 900 sığınmacının otobüs ve tren beklediği tahmin ediliyor.

Muhabir: Mehmet Yılmaz, Kayhan Gül, Dejan Maksimoviç

MFK

marriage affairs click wife cheat
marriage affairs married affairs sites will my husband cheat again