Mahalle, madde bağımlılarının meskeni oldu

Karşıyaka, Eydi Baba Mahalle sakinleri kentsel dönüşüm adı altında yapılan yıkımlara isyan etti. Mahalle sakinleri 4 yıldan beri mahalleye hiçbir şey yapılmadığını söyleyerek belediye yetkilerine tepki gösterdiler.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 13:42 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 13:43 / Editör: Büşra Kılıç

Hüseyin KARATAŞ- Sabah Gazetesi(Gaziantep)- Kemal Sevik isimli vatandaş, “Kentsel dönüşüm adı altında yıkılan evlerin enkazlarının kaldırılmadığını ve boş evlerde madde kullanan kişilerin kaldığını” iddia etti. Eydi Baba Mahalle Muhtarı Emrah Çelik ise, “Belediye ekipleri, 2-3 ev beraber yıkıldığında enkazları kaldırıyor. Ve Bally ve madde kullanan kişilerin barınacağı hiçbir boş ev yoktur ” şeklinde konuştu.

“Belediye yetkileri buranın halini görmesi gerekir”

Uzun süreden beri kenar mahallelerde yapılan kentsel dönüşüme vatandaş dayanamayarak isyan ediyor. Kemal Sevik, “Kentsel dönüşüm dediler, bizde çevremiz güzelleşir, etrafımız tertemiz olur dedik, ama belediye yıkılan evlerin enkazlarını toplamıyor. Bu da çevrenin daha kötü görünmesine neden oluyor. Oturduğumuz evlerde, can güvenliğimiz yok, çünkü yıkıldı, yıkılacak korkusuyla yaşıyoruz. Belediye yetkilileri gelsin de, buranın halini görsünler. Kentsel dönüşüm adı altında hiçbir şey yapmadılar” dedi.

“Boş evler madde kullananlara mesken oldu”

Sevik, boş evlerin madde kullanan kişiler tarafından mesken haline geldiğini ve hırsızlık olaylarının arttığını belirtti. Sevik, ayrıca mahallenin kirli olduğunu ileri sürdü. Sevik şöyle devam etti: “Belediyeyi aradığımızda mahallenin sulanmasını ve temizlenmesini istiyoruz dedik. Bize su araçlarının olmadığını ve sokakları kirleten vatandaş diyerek, bizim temizlememiz gerektiğini söylediler. Yarım yıkık evlerde, Bally, tiner kullanan kişiler kalıyor. Polisi ve zabıta ekiplerini aradık, polis geliyo, ama bu sefer Bally ve tiner kullanan kişiler kaçıyor. Ayrıca mahalleye hırsızlar dadandı ve bu konuda da çok dertliyiz.”
Mahallelerinde oturan kişilerin yüzde 80 ‘inin Suriyeli olduğunu ifade eden Sevik, “Her gün çöpten ekmek topluyorum” diyerek bu duruma tepki gösterdi.

“Esnafın ekmeğiyle oynadılar”

Mustafa Sade isimli vatandaş, esnafın ekmeğiyle oynandığını kaydetti. Sade, “Burada evler yıkıldığı için bakkal ve marketler mağdur oldu. Çünkü yıkılan evlerin yerine konut yapılması gerekir, ama evleri yıktılar, yerine hiçbir şey yapmadılar. Bu da esnafı zor durumda bıraktı. Bu kentsel dönüşümü 4-5 yıldan beri yapamadılar” ifadelerini kullandı.

“Hırsızlık olayları son bulsun”

Mustafa Mustafa isimli vatandaş ise, saat saatlerinde evine hırsız girdiğini belirtti. Mustafa, “Komşunun arabasının üstüne çıkıp, oradan bizim evin balkonundan eve girmişler. Evde telefon, cüzdan, kimlikler ve bir miktar para vardı onları almışlar. Bu olaylar artık son bulsun” şeklinde konuştu.

“Muhtar vatandaşı yalanladı”

Eydi Baba Mahallesi Muhtarı Emrah Çelik ise, vatandaşların iddialarını yalanladı. Çelik şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm içinde boşalan evleri hemen yıktırıyoruz ve enkazlarını toplatıyoruz. Vatandaş uzlaşmaya gitmiyor ve raiç bedelini ucuz buldukları için evlerini satmıyorlar. Her gün çöpler alınıyor ve 15 günde bir hızır temizlik ekipleri gelip, sokakları temizliyorlar. Sabah saat 10.00’da uyanıp çöp ’ünü kapının önüne koyarsan, tabii ki sokak kirlenir. Bally ve madde kullanan kişilerin barınacağı hiçbir boş ev yoktur. Hepsini yıktırdık.”