Mali’de rehine krizi: En az 22 ölü

Rehin alındıktan sonra kurtulan 7 Türk Hava Yolları (THY) personelinden 6’sı yurda getirildi. BAMAKO (AA) – Güvenlik ve sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, hayatını kaybedenler arasında Fransa ve Belçika vatandaşlarının bulunduğu belirtildi. Kurtarılan rehineler arasında 7 Türk Hava Yolları (THY) çalışanı, 7 Cezayirli, 12 Air France mürettebatı, 6 ABD’li, 2 Alman, 7 Çinli, 20 Hindistanlı, […]

Eklenme: 21 Kasım 2015 - 10:26 / Son Güncelleme: 21 Kasım 2015 - 10:26 / Editör: BIK

Rehin alındıktan sonra kurtulan 7 Türk Hava Yolları (THY) personelinden 6’sı yurda getirildi.

BAMAKO (AA) – Güvenlik ve sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, hayatını kaybedenler arasında Fransa ve Belçika vatandaşlarının bulunduğu belirtildi.

Kurtarılan rehineler arasında 7 Türk Hava Yolları (THY) çalışanı, 7 Cezayirli, 12 Air France mürettebatı, 6 ABD’li, 2 Alman, 7 Çinli, 20 Hindistanlı, 45 Malili ve 15 de Fransız olduğu öğrenildi.

Hayatını kaybedenlerden birinin üst düzey bir Belçikalı yetkili ile bir Fransız olduğu kaydedilirken, Belçika Dışişleri Bakanının daha önce yaptığı açıklamada otelde olduğunu söylediği 4 Belçika vatandaşının durumuna ilişkin ise henüz bilgi alınamadı.

Mali‘de silahlı bir grup, sabah başkent Bamako’da bulunan Radisson Otel’e baskın düzenlemiş, 170 kişiyi rehin almıştı.

Rehinelerden 130’u Fransız ve ABD destekli Mali emniyet birimleri tarafından düzenlenen operasyonla, onlarcası da kendi çabalarıyla kurtulurken, bazıları da teröristler tarafından serbest bırakılmıştı.

KURTULAN THY PERSONELİ TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Bamako’da rehin alındıktan sonra kurtulan 7 Türk Hava Yolları (THY) personelinden 6’sı yurda getirildi.

THY personelini getirmek için dün akşam saatlerinde Mali’ye hareket eden THY uçağı, yurda döndü. Atatürk Havalimanı’na saat 10.00’da inen uçakla, kaptan pilot İsmail Yerli, ikinci kaptan pilot Sadık Murat Arat, kabin amiri Murat Gündüz, kabin memurları Lütfiye Deniz Kıvrak, Şerife Taşçı Kabacık ve Eray Sevim Türkiye’ye geldi.

THY Mali İstasyon Şefi Mehmet Atmaca’nın ise devam eden THY seferleri için kendi isteğiyle ülkede kaldığı öğrenildi.

Kurtulan personelin dün geceyi büyükelçilik binasında geçirdiği, Türkiye’ye hareket için büyükelçilik binasından havalimanına özel güvenlik eşliğinde getirildiği bildirildi.

Mali’de silahlı bir grup, başkent Bamako’daki Radisson Otel’e baskın düzenleyerek, çoğu yabancı uyruklu 170 kişiyi rehin almıştı. Otelde rehin alınanlar arasında bulunan 7 THY çalışanı, daha sonra kurtulmuştu.

Muhabir: Emrah Güney – Muhabir: Leila Thabti

MFK