Mali’de serbest bırakılanlardan 6’sı THY personeli

Mali’nin başkenti Bamako’daki bir otelde rehin alınan 170 kişiden 80’i serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında 6 THY personelinin de bulunduğu bildirildi.BAMAKO (AA) – Mali’nin başkenti Bamako’da Radisson Otel’de silahlı bir grubun en az 170 kişiyi rehin aldığı bildirildi. Yerel yetkililer, başkent Bamako’nun Hamdallaye Mahallesi’nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı Radisson Otel’de silahlı bir grubun […]

Eklenme: 20 Kasım 2015 - 13:33 / Son Güncelleme: 20 Kasım 2015 - 13:33 / Editör: BIK

Mali’nin başkenti Bamako’daki bir otelde rehin alınan 170 kişiden 80’i serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar arasında 6 THY personelinin de bulunduğu bildirildi.BAMAKO (AA) – Mali’nin başkenti Bamako’da Radisson Otel’de silahlı bir grubun en az 170 kişiyi rehin aldığı bildirildi.

Yerel yetkililer, başkent Bamako’nun Hamdallaye Mahallesi’nde çok sayıda yabancı uyruklu kişinin konakladığı Radisson Otel’de silahlı bir grubun 140’ı konuk, 30’u personelden oluşan 170 kişiyi rehin aldıklarını açıkladı.

BM İstikrar Misyonu (MINUSMA) askerlerinin de destek verdiği Mali güvenlik güçleri otelde operasyon başlatırken, 170 rehineden 80’inin serbest bırakıldığı bildirildi.

Silahlı grupların 100’den fazla kişiyi ise 7’nci katta rehin tuttuğu belirtiliyor.

Saldırıda 5 kişi öldü

Öte yandan saldırıda 5 kişinin öldüğü, 1’i polis çok sayıda yaralının olduğu kaydedildi. Mali Savunma Bakanlığı ilk belirlemelere göre, rehinelerden 3’ünün öldürüldüğünü bildirdi.

Görgü tanıkları, AA muhabirine, bir kaç kişinin çalıntı olduğu öne sürülen ve diplomatik plaka taşıyan bir araçla otele geldiğini ileri sürdü.

Güvenlik güçleri sözcülerinden Modibo Naman Traore de saldırgan sayısının en az 10 olduğunu ifade etti.

Başbakan Modiba Keita olay sonrası kriz masası oluşturdu.

Rehin alınan 6 THY personeli serbest bırakıldı

Rehin alınanlar arasında bulunan 7 THY personelinden 2 pilot, 3 kabin memuru ve 1 istasyon şefinin serbest bırakıldığı bildirildi. THY’nin 1 personeli halen otelde rehin durumda bulunuyor.

THY Basın Müşaviri Ali Genç de rehine krizinin başladığı andan itibaren İstanbul’da bir kriz merkezi oluşturduklarını belirtti.

Gelişmeleri, Büyükelçilik ve güvenlik birimleriyle iletişim kurarak kriz merkezinden izlediklerini vurgulayan Genç, “Otelde 7 arkadaşımız bulunuyordu. Bunlardan 6’sı kabin ekibi, biri de orada görevli bir arkadaşımız” dedi.

Kurtulanların Türkiye’ye getirilmesi için gerekli tedbirleri aldıklarını ve bir uçağı hazırda beklettiklerini ifade eden Genç, rehin durumunda bulunan personelle de kontaklarının sürdüğünü ifade etti.

Genç, THY’nin hedef alınması gibi bir durumun da söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı

AMT