Maraş takı seti: 250 bin TL

Kahramanmaraş’ta kuyumcu esnafı Onur Dayıoğlu, Maraş’a özgü takı setinin değerinin ortalama 250 bin TL civarında olduğunu belirterek, “Bu takıların ortak özelliği hepsinin Kahramanmaraş’ta üretilmiş olmasıdır” dedi.

Eklenme: 23 Kasım 2016 - 10:56 / Son Güncelleme: 23 Kasım 2016 - 10:56 / Editör: Büşra Kılıç

Emre AKKIŞ- Kahramanmaraş Manşet Gazetesi- Kuyumculuk ve altın imal sektöründe İstanbul’dan sonra akla ilk gelen il olan Kahramanmaraş, birbirinden değerli altınlarıyla göz kamaştırıyor. Büyüyen altın sektörüyle gelişmeye devam eden ve buna yönelik ciddi adımlar atan Kahramanmaraş, aynı zamanda şehrin kendine has takılarıyla da kendini tüm dünyaya gösteriyor. Maraş Burmasından fişekli kemere, Gordandan makaslı bileziğe kadar birçok değerli ve ilgi çeken altının ana vatanı olan kentte fiyatlarda bir o kadar dikkat çekiyor. Kahramanmaraş Tarihi Kapalı Çarşısı’nda kuyumcu esnafı olan Onur Dayıoğlu şehre ait takıları tanıtarak, fiyatlarını söyledi.

‘EN DİKKAT ÇEKEN ÜRÜN MARAŞ BURMASI’

Ortalama bir Maraş Takı Setinin fiyatının 250 bin TL civarında olduğunu kaydeden Dayıoğlu, sözlerinin devamında şunları dedi: “Bu takılar Maraş’a özgü modellerdir. Maraş modellerinin ortak özelliklerinden bir tanesi hepsinin Kahramanmaraş’ta imal edilmesidir. Bunların en başında ve en bilindik olanları Maraş burmasıdır. Maraş burmasında kramaj müşterinin talebine göre verilir. 30 gramdan, 5 kiloya kadar vardır. Burmadan sonra gelen ise kemerdir. Kemer yine Kahramanmaraş’a özgü bir modeldir. Ortalama yarım kilo fişekli kemerin değeri 75 bin TL’dir. Daha sonra ise Maraş’a özgü Gordon vardır. Çok eskilerden gelen bir zincirdir. Gordonun kramajına göre de yime 15-20 bin TL fiyatı vardır. Ortalama bir Maraş takı setinin değeri 250 bin TL’dir.”