Marsis Dağı “bulutların üzerine çıkmak isteyenleri” bekliyor

Rize-Artvin sınırındaki dağda bulutların üzerinde duruluyormuş hissi veren sis, doğaseverleri adeta büyülüyor.

Eklenme: 26 Eylül 2016 - 13:34 / Son Güncelleme: 26 Eylül 2016 - 13:38 / Editör: Büşra Kılıç

RİZE- Rize-Artvin sınırındaki Marsis Dağı, her bölümünde farklı manzaralar oluşturan sisiyle “bulutların üzerine çıkmak isteyenleri” bekliyor.

Doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra ender ekosistemiyle Dünya Doğayı Koruma Vakfınca (WWF) “dünyanın korunması öncelikli 100 bölgesinden biri” gösterilen Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırlarındaki Marsis Dağı, doğa ve fotoğraf tutkunlarından yoğun ilgi görüyor.

Artvin ile Rize sınırında bulunan Marsis Dağı’ndaki yaylalara Çağlayan Vadisi boyunca yürüyerek 11 saatte ulaşılabilirken, arazi araçları ile Arhavi ilçesinden yaklaşık 4 saatte gidilebiliyor.

Dağın eteklerinde yer alan Sırt, Horhat, Sakura, Yurt, Arpaçayır, Çamlık, Çalikan, Çatak, Meşe yaylalarını ziyaret eden doğaseverler, buradaki ailelerin misafiri oluyor.

Doğu Kaçkar Dağları’nın 3 bin 371 metre yükseklikle en yüksek tepesi olan Marsis eteklerinde vadilere çöken, bulutların üzerinde duruluyormuş hissi veren sis, ziyaretçileri adeta büyülüyor. Vadi boyunca yavaş yavaş zirveye doğru ilerleyen sis, her bölümde farklı manzara oluşturuyor.

Doğu Karadeniz’de vadilere çöken sis, şehir merkezlerinde yaşayanlar için olumsuz faktörken, Kaçkar Dağları ve vadilerindeki bitkiler için yaşam kaynağı oluyor.

Kaçkar Dağları’nda deniz seviyesinden bin 500 metre rakıma kadar karışık orman yapısı, bin 500-2 bin 500 metre rakımda iğne yapraklı ağaçlar yer alıyor. Yörede 2 bin 500 metre rakımın üzerinde ise sadece otlar bulunuyor. Sonbaharın gelmesiyle vargit çiçekleri açarken, ziyaretçiler zirvelerde yabani hayvan yatağı ve izlerine de rastlayabiliyor.

Doğa tutkunları, bölgeye günübirlik ziyarette bulunabiliyor ya da kamp kurup geceyi çadırlarında geçirebiliyor. Zirve tırmanışı gerçekleştiren dağcılar ise su ihtiyacını buzuldaki karları eriterek elde ediyor.

Yaylalara fotoğraf tutkunlarınca da foto safari düzenleniyor. Gruplar halinde yaylaya gelenler, sis bulutu ve gün batımının fotoğrafını çekerken, bazıları da multikopterle bölgeyi havadan görüntülemeye çalışıyor.

Rize Fotoğraf Sanatı Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marsis Dağı’nın bölgenin en önemli noktalarından biri olduğunu ve her türlü doğal güzelliği barındırdığını söyledi.

Rize ile Artvin sınırında bulunan Marsis Dağı’nın son dönemde sis bulutlarıyla çok gündemde olduğunu vurgulayan Ak, şunları kaydetti:

“Doğaseverlerin önemli bir uğrak yeri. Son derece zorlu yürüyüş rotaları var. Biz de hedefimize ulaşamadık ama son derece keyifli bir gezi oldu. Dağlardaki amacımız hayatın tadını çıkarmak. Biz de gezilerle bu tadı yakalıyoruz. Buralarda zaman geçirmek bile kafi. Amacımıza bu anlamda ulaşıyoruz. Aynı zamanda çektiğimiz fotoğraflarla bölgemizi tanıtmaya çalışıyoruz.”

AA