Merkel: ‘Yükü paylaşmalıyız’

Almanya Başbakanı Merkel, sığınmacı sorunu ile ilgili olarak, “Türkiye ve Lübnan gibi ülkelerin üzerindeki yükü paylaşmalıyız” dedi.MADRİD (AA) – Avrupa’da Hristiyan Demokrat geleneğinden gelen, sağ görüşlü partilerinden oluşan Avrupa Halk Partisi’nin (PPE) Madrid’de düzenlediği kongrede sığınmacı krizi öncelikli gündem maddesi oldu. 14 ülkenin başbakanı ve Avrupa’daki sağ görüşlü partilerden 750 delegeyi buluşturan kongrede konuşan Almanya […]

Eklenme: 23 Ekim 2015 - 09:37 / Son Güncelleme: 23 Ekim 2015 - 9:37 / Editör: BIK

Almanya Başbakanı Merkel, sığınmacı sorunu ile ilgili olarak, “Türkiye ve Lübnan gibi ülkelerin üzerindeki yükü paylaşmalıyız” dedi.MADRİD (AA) – Avrupa’da Hristiyan Demokrat geleneğinden gelen, sağ görüşlü partilerinden oluşan Avrupa Halk Partisi’nin (PPE) Madrid’de düzenlediği kongrede sığınmacı krizi öncelikli gündem maddesi oldu.

14 ülkenin başbakanı ve Avrupa’daki sağ görüşlü partilerden 750 delegeyi buluşturan kongrede konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı krizine karşı farklı kollardan önlem almak gerektiğini savundu.

Merkel, “Türkiye ve Lübnan gibi ülkelerin üzerindeki yükü paylaşmalıyız. Türkiye ile konuşmalıyız. Türkiye ve Yunanistan iki NATO ülkesi ve bu sınırları insan kaçakçılarının eline bırakamayız” şeklinde konuştu.

Macaristan Başbakanı Victor Orban da “Türkiye stratejik ve önemli bir ülke ama yanlış bir düşünceye girmemeli. Sınırlarımızın güvenliğini almamız gerekiyor. Sığınmacı krizi kontrolden çıkan kuralsız bir sürece girdi. Ve bu sorun, Avrupa ülkelerini ve hükümetlerini istikrarsızlaştırabilir. Sığınmacıların arasında savaştan dolayı gelenlerin dışında ekonomik sebeplerden gelenler, hatta yabancı savaşçılar bile var” görüşünü savundu.

Kongreye ev sahipliği yapan İspanya’nın Başbakanı Mariano Rajoy da, “Sığınma hakkı Avrupa’nın en önemli değerlerinden biridir ve Avrupa’ya gelen her sığınmacıya bu hak verilmelidir. Ancak gelecek 10 yılda Avrupa’nın en büyük meydan okuması olan sığınmacı sorunu sadece 3. ülkelerle dayanışma ile çözülebilir” şeklinde konuştu.

Öte yandan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise, “Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini kullanarak, sığınmacılar konusunda AB’ye şantaj yaptığını” iddia etti.

Muhabir: Şenhan Bolelli

AMT

my husband cheated click affairs with married men