Mescid-i Aksa’da Ramazan ayının ilk cuması

Filistinliler, ramazan ayının ilk cuma namazı için Mescid-i Aksa’ya akın etti.

Eklenme: 10 Haziran 2016 - 16:22 / Son Güncelleme: 10 Haziran 2016 - 16:22 / Editör: Begüm Çelik

KUDÜS – Ramazan ayının ilk cuma namazını kılmak için yüz binden fazla Filistinli Mescid-i Aksa’ya akın etti.

İsrail’in ramazan ayındaki cuma günleri için Batı Şerialı kadınlara ve 45 yaş üstü erkeklere Kudüs’e giriş izni vereceğini açıklamasıyla sabahın erken saatlerinden itibaren Aksa’ya giden yollar üzerinde izdiham oluştu. Saatler süren yolculuğun ardından İsrail askeri kontrol noktalarını geçerek Kudüs’e gelebilen Filistinliler, ramazan ayının ilk cuma namazı için Aksa’nın avlusunu hıncahınç doldurdu.

Vakıflar Dairesi Müdürü Azzam el-Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüz binden fazla Filistinlinin cuma namazını Aksa’da kıldığını söyledi.

Batı Şeria ve Gazze’de yaşadıkları için İsrail’in olağan günlerde Kudüs’e geçişlerine izin vermediği Filistinliler, Aksa ve Kubbetu’s Sahra önünde hatıra fotoğrafları çektirdi. Filistin Kızılayı’nın görevlendirdiği bazı Filistinliler, kalabalığın üzerine fıskiyelerle su serperek sıcağın etkisini azaltmaya çalıştı.

Namazın ardından Aksa’nın kapılarında bir saatten uzun süre izdiham yaşanırken, şehrin dar sokaklarında kalabalık ve sıcaktan dolayı bazı Filistinliler fenalık geçirdi.

Mescid- Aksa’nın kapılarında ve eski şehir olarak bilinen Kudüs’ün sur içi bölgesinde binlerce İsrail askeri hazır bekledi. Polis helikopterleri ve balonlara yerleştirilen polis kameralarıyla da şehrin üzerinden sürekli görüntü alındı.

Gençler “ayrım duvarını” aşamadı

İsrail, Gazzeliler ve 45 yaş altı Batı Şerialı erkeklerin ise Kudüs’e girişine izin vermedi. İsrail askeri kontrol noktalarından geri çevrilen on binlerce Filistinli erkek, ramazanda da ayrım duvarıyla çevrili Batı Şeria’nın dışına çıkamadı.

Önceki gün Tel Aviv’de 4 İsraillinin öldüğü silahlı saldırının ardından üst düzey devlet yetkililerinin katılımıyla düzenlenen güvenlik toplantısında, Batı Şeria’dan Filistinlilerin İsrail’e geçmelerine olanak sağlayan 83 bin iznin iptal edildiği açıklanmıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003 yılında inşa edilen beş metre yüksekliğindeki beton duvar boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor. İsrail olağan günlerde özel izinler dışında Batı Şerialı Filistinlilerin Kudüs’e geçişine izin vermiyor. İsrail ablukası altındaki Gazze’de yaşayanların ise ne Kudüs’e ne de başka bir yere seyahat hürriyeti bulunuyor.

 

 

AA