“Mesleğimiz zamanla doğranıyor”

Talaş tozları, tahta parçaları ve cila kokusu ile oldukça gürültülü ortamlarda çalışan keresteciler ile marangozcular, hazır kapı, pencere, laminantlar yüzünden mesleklerinin zamanla doğrandığını belirtiyor.

Eklenme: 15 Eylül 2017 - 09:50 / Son Güncelleme: 15 Eylül 2017 - 9:50 / Editör: Büşra Kılıç

Hikmet GÖK- Malatya Söz Gazetesi- Ortaya çıkan birçok alternatif ürüne rağmen ayakta tutunmaya çalışan marangozcular ve keresteciler,  işlerinde yüzde 50 civarında düşüş yaşandığını belirterek, zamana direnmeye çalıştıklarını söyledi. Kereste işine yıllarını verdiğini aktaran Nazmi Kara, işerinin genellikle inşaat sektörü ile paralel gittiğini söyledi.

“İSTEĞE GÖRE İŞLİYORUZ”

İşlerinde azalma olduğunu belirten Kara, “Burada sadece kerestecilik yapmıyoruz.  Ahşap malzemeleri, isteğe göre işliyoruz. Daha sonra şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere tahsis ediyoruz. Binalar için pencere, kapı, dolap ve ayrıca masa, dolap gibi ürünler de yapıyoruz. Tabi kış aylarının gelmesi ile buradaki tahta parçaları ve talaşları almak için gelen vatandaşlar da oluyor. O da bir ek gelir oluyor. Kışın çok iyi yanıyor” dedi.

“İŞLERİMİZ YARI YARIYA DÜŞTÜ”

Hazır kapı, pencere gibi ürünlerin sektörlerini olumsuz etkilediğini ifade eden Kara, şöyle konuştu : “Eskiden tabi bütün ürünler elimizden geçerdi. Şimdi işi içine birde plastik ürünler girdi. Onları tercih eden kesim de çoğaldığı için bizim işlerimiz yarı yarıya düştü. Şimdi kapı, pencere gibi ürünlerden ziyade inşaatlara çatı için malzeme veriyoruz. İnşaat sektörü birçok nedenden dolayı biraz duraksadı. Bu ister istemez bizleri de etkiledi. Mesleğimiz zamanla doğranıyor.”

“HERKES BU İŞİ YAPAMAZ”

Kara, mesleklerinde birçok tehlikenin bulunduğunu da dile getirerek, “Tahta kesilirken, şekillendirilirken, zımparalanırken ve cilalanırken tahta tozuna maruz kalınıyor. Bu tozların etkileri bazen büyük etki gösterebiliyor. Gözler, bu tozlar nedeniyle kızarabilir, alerjik bir durum gösterebilir.  Hatta nefes alırken bu tozlar içimize dahi girip iç organlarımıza zarar verebiliyor. Ayrıca kullandığımız birçok kesici alet ve makine var.  Ufak bir dalgınlık ile elimizi kesebiliriz. O neden ile herkes bu işi yapamaz. Bu mesleği yapanlar dikkatli, titiz, uzun sure ayakta kalabilecek kişiler olmalı” diye ifade etti.

“KÖYLÜLERE, İNŞAATÇILARA SATILIYOR”

Emin Öcel isimli bir başka usta ise, ekmek parası kazanmanın artık zor olduğu vurgulayarak, “Buraya çevre köylerden veya şehir dışından ağaçlar geliyor. Getirilen ağaçlar kesildikten sonra işleniyor. Buradan kesilme, biçilme işlemleri yapıldıktan sonra köylülere, inşaatçılara satılıyor. Bazen çevre illere inşaat kalıp tahtası ve çatı malzemesi olarak da satılıyor” şeklinde konuştu.