Mevlana’nın hocası Tirmizi’nin türbesine ramazanda yoğun ilgi

Tasavvuf ilminin öncüsü Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hocası olan Seyyid Burhaneddin Tirmizi’nin Kayseri’deki türbesi ramazanda ziyaretçi akınına uğruyor.

Eklenme: 14 Haziran 2016 - 12:26 / Son Güncelleme: 14 Haziran 2016 - 12:27 / Editör: BIK
KAYSERİ -Esma KüçükşahinTasavvuf ilminin öncüsü olan Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye hocalık yapan Seyyid Burhaneddin Tirmizi’nin Kayseri’deki türbesi ramazanda vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.Türbenin ve Seyyid Burhaneddin’in müritlerinin kabrinin bulunduğu çiçeklerle bezeli avluyu dolduran vatandaşlar, kendileri ve sevdikleri için dua ediyor, Kuran-ı Kerim okuyor.Ramazan dolayısıyla türbenin avlusu sivil toplum kuruluşları tarafından kurulan iftar sofralarına da ev sahipliği yapıyor. Kentin manevi şahsiyeti Seyyid Burhaneddin Tirmizi, kente gelen misafirlerin ilk ziyaret durakları arasında yer alıyor.

“Seyyid-i Sırdan unvanını taşıyordu”

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Türk-İslam Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çavuşoğlu, Seyyid Burhaneddin’in 13. yüzyılın çok önemli ilim adamlarından olduğunu söyledi.Türkçe, Arapça ve Farsça’yı çok iyi bilen Seyyid Burhaneddin’in “Maarif” isimli bir eseri bulunduğunu aktaran Çavuşoğlu, büyük alimin “Bilinmeyenleri, sırları bilen” anlamına gelen “Seyyid-i Sırdan” unvanını taşıdığına belirtti.

AA